Кремль
Через конфлікт в Україні з погляду політичного прагматизму найбільших втрат зазнала Росія

«Позаяк Росія перемкнула увагу з України на Сирію, варто замислитися, хто виграв і хто програв у перебігу українського конфлікту», – зазначає в The Washington Post професор міжнародної політики в Університеті Тафтса Даніель Дрезнер.

«Відповідь критично залежить від того, що ви візьмете за точку відліку. Якщо запитати, хто програв в Україні порівняно зі станом справ, скажімо, в лютому 2014 року, коли звідти усунувся Віктор Янукович, тоді відповісти доведеться, що програв Захід. У разі тріумфального втілення соціальних рухів у прозахідний київський уряд Україна перетворилася на країну, розчленовану Росією. Зараз Москва контролює Крим і не поверне його. Російські війська та ставленики контролюють шматок східної України, і цей конфлікт видається замороженим, причому для українського уряду цей результат – найкращий з можливих. (…) Путін все ще може підігріти заморожений конфлікт, щойно захоче. Цю ситуацію ніяк не вийде видати за перемогу Заходу чи західних норм», – зауважує Дрезнер.

«З іншого боку, якщо запитати, хто програв в Україні порівняно зі станом справ, скажімо, у вересні 2013 року, тоді відповідь буде: «Росія». Варто підкреслити, що в той момент у Росії був бездоганно поступливий союзник, який керував її найважливішим зі стратегічного погляду сусідом. Москва готувалася продемонструвати дива управління державою, примусивши Україну відмовитися від програми ЄС «Східне партнерство». Здавалося, Україна готова вступити в путінський Євразійський економічний союз. А тепер, втративши так багато російської крові та російських грошей, Москва може претендувати на контроль (…) над частинами України, що мають найменшу економічну цінність. Скільки б Росія не нарощувала насильство в Україні, вона не зможе мирно утримати набагато більше української землі.

У липні я писав: «Прикра правда, як і раніше, полягає в тому, що стратегічна позиція Путіна сьогодні слабша, ніж п’ять років тому. Зараз йому доводиться мати справу зі слабшою власною економікою, ворожим українським урядом, який збільшить кількість жертв з російської сторони, і НАТО, що готується більш надійно захищати Східну Європу». За наступні місяці сприятливих для Путіна змін не було», – зазначає Дрезнер.

«То хто ж програв в Україні? З одного боку, вітаю – ви всі програли, а надто українці! Однак з погляду політичного прагматизму найбільших втрат зазнала Росія», – вважає автор.

Читайте: The Washington Post: «Путін виграв свою маленьку війну в Україні»

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ