Тягнибок
Пам’ятник гетьману України Івану Мазепі відкрили 7 травня

У Полтаві на Соборній площі, 7 травня, урочисто відкрили пам’ятник гетьману України Івану Мазепі. Тисячі полтавців, відомі громадські та політичні діячі, вчені, учасники російсько-української війни були присутні під час урочистостей, передає ТСН.

114517_main 114520_mainВідкриття у Полтаві пам’ятника видатному державному діячеві, дипломату, меценату, просвітителю Івану Мазепі є подією загальнонаціонального значення, адже гетьман став справжнім символом українського спротиву Росії. На цьому наголосив Президент України Петро Порошенко на відкритті монумента.

114519_main«Імперія не шкодувала чорної фарби, аби спотворити його образ. Та це не завадило, а навпаки допомогло Мазепі стати справжнім символом українського спротиву Росії; прапором нашого руху до незалежності – до тієї мети, яку Мазепа, йдучи попереду свого часу, усвідомив вже через 50 років після Переяслава», – заявив глава держави.

Міністр інфраструктури Володимир Омелян у себе на сторінці в Facebook зазначив, що це перший пам’ятник Мазепі «за сторіччя боротьби».

Очільник Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олег Тягнибок також взяв участь у відкритті пам’ятника видатному гетьманові.

Виступаючи на урочистому вічі, Олег Тягнибок наголосив, що пам’ятник Іванові Мазепі – це не просто величний постамент, це не просто фігура і скульптура. Мазепу варто розглядати не тільки в частині історичної справедливості, хоча це теж є важливо, а в частині того, якою має бути політика української держави – зовнішня і внутрішня, який має бути дух в української нації, який має бути наш шлях до завтрашнього дня. Факт встановлення пам’ятника Мазепі – це просто осиновий кіл у груди того «русскава міра» з його «пабєдобєсієм».

Очільник ВО «Свобода» зауважив, що сам пам’ятник Мазепі і цей полтавський дух переростає в загальноукраїнський дух переможців. І це надзвичайно сильний удар усім тим кремлівським посіпакам, які завжди мріють знищити українську землю, завжди мріють українців перетворити у рабів і кріпаків, бо Москва розуміє, в чому є сила Мазепи. А вона не тільки в скульптурі – сила Мазепи є в тому дусі, що він творить досі.

Тягнибок також висловив свою думку, чому Москва далі так панічно боїться Мазепу. Він вважає, що гетьман показав правильну стратегію для України: «Його союз із Карлом ХІІ був не просто спробою врятувати Гетьманщину, врятувати Україну від ліквідації Петром І. Мазепа намагався створити (і створив фактично!) Балто-Чорноморську коаліцію проти Москви – об’єднання Гетьманщини, Швеції, Речі Посполитої та Османської імперії».

Нагадаємо, Полтавська битва 27 червня (8 липня) 1709 року – найвирішальніша битва Північної війни (російсько-шведської 1700-1721), в ході якої український гетьман Іван Мазепа у союзі з шведським королем Карлом XII здійснив спробу здобути незалежність від Російської імперії, але зазнав поразки.

620296Зазначимо, встановлення пам’ятника планували ще в червні 2009 р. на 300-річний ювілей Полтавської битви. Однак його довелося відкласти.

http://photo.unian.netСтворили пам’ятник спільно скульптор Микола Білик та архітектор Віктор Шевченко. Його привезли з Києва і презентували городянам ще у жовтні 2015 року, на День захисника вітчизни.

Вага бронзового монумента – 2,5 тонни, а висота – 3,20 метра. Разом з постаментом висота пам’ятника становить 7 метрів, а вночі скульптура підсвічуватиметься. При цьому вартість скульптури оцінюється в майже 2 млн. гривень.

Нагадаємо, що перед відкриттям полтавські вандали пошкодили пам’ятник Мазепі. Із тильної сторони монументу є ознаки пошкодження – нашарування кіптяви та відкол шматка граніту.

Зауважимо, що після відкриття споруди люди ще довго не розходилися, несли квіти, фотографувалися.

Появу монумента Мазепі в Полтаві називають історичною подією, на яку чекали понад два десятиліття.

Читайте: У Полтаві намагалися підірвати пам’ятник Мазепі (фото)

БЕЗ КОМЕНТАРІВ