Знавці української мови
Знавці української мови

У Києві 17 травня відбулось урочисте закриття XVI Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика. У Національному академічному драматичному театрі ім.  Івана Франка нагородили понад 100 знавців мови. Однак учасники конкурсу, покликаного підвищувати престиж української мови, переконані, що нагороди – не головне, більше важать отримані знання та внесок у розвиток рідної мови, передає Радіо Свобода.

Дев’ятикласниця Діана Товстюк із Черкащини, що здобула перше місце, бере участь у конкурсі Яцика вже сьомий рік поспіль. Дівчина запевняє – приїжджає сюди не за нагородами, а за новими знаннями.

«Беру участь не лише заради перемоги, це для мене великий досвід, це стимул працювати далі і вивчати рідне слово», – говорить школярка.

Поділяє таку думку і переможниця серед студентів Тетяна Герун. Дівчина переконана, що мова – найголовніша для народу: «Українська мова є важливою для нашого життя, і ви знаєте, я приїхала сюди абсолютно не за нагородами, а по ось ці відчуття того, що українська мова нам потрібна, що українська мова – це наше майбутнє», – зазначає студентка.

Під час заходу
Під час заходу

Конкурс замислювався для того, аби підняти соціальний престиж української мови в Україні, сказав у коментарі виконавчий директор Ліги українських меценатів Михайло Слабошпицький, адже, на його думку, цей престиж і сьогодні невисокий. Мета конкурсу, за словами Слабошпицького, – не пошук лінгвістичних геніїв, а масовість учасників, патріотичне виховання і будівництво української нації.

Юні кобзарки
Юні кобзарки

«Цей конкурс 16-й рік існує, це значна тривалість у часі. Ми розуміємо, що він не розв’яже всіх мовних проблем, але він позитивно впливає на мовну ситуацію в Україні. Ми вважаємо, що чим більше буде заходів такого характеру, спрямованих на піднесення соціального престижу державної мови в Україні, тим краща ставатиме ситуація з ним», – переконаний Слабошпицький.

Під час заходу відзначили переможців і відомі політики, зокрема доктор філологічних наук, колишній народний депутат від партії «Свобода», голова наглядової ради конкурсу ім. Петра Яцика Ірина Фаріон та очільниця парламентської фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко, передають прес-служби політсил.

У своєму виступі Фаріон звернулася до присутнього у залі заступника міністра освіти Павла Хобзея із закликом збільшити кількість годин вивчення не лише іноземних мов, а передусім – української мови та літератури.

Ірина Фаріон
Ірина Фаріон

«Поверніть у вищі навчальні заклади обов’язковість викладання української мови, історії і культури, бо попередній міністр освіти скасував відповідний указ. До такого жаху не додумався навіть Діма Табачнік! У результаті таких дій Велика Україна, а за нею і схід, і Галичина втрачають курси української історії, мови і літератури. Я вдячна пану Михайлові Слабошпицькому, який сказав, що цей конкурс має передусім виховне значення, але освіта за своєю суттю не може бути лише формою вкладання інформації в голови наших дітей. Бо знання без виховання – це меч у руках божевільного. Історія, філософія і культура – це ті дисципліни вищої школи, які формують світогляд», – зазначила мовознавець.

За словами Юлії Тимошенко, українська мова завжди зазнавала утисків, проте вона перемогла, оскільки є душею нації і навіть зараз потребує захисту: «Українська мова – одна з небагатьох мов, за вживання якої вбивали, катували, кидали в табори, принижували, позбавляли життя… Таких прикладів у світі небагато».

Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко

Згадуючи шкільні роки в Дніпропетровську, Тимошенко нагадала про утиски української мови за радянських часів і розповіла, що вся шкільна система освіти була спрямована на те, щоб діти не вчили рідну мову: «Уся радянська система була побудована так, щоб той, хто розмовляв українською, вважався маргіналом. Усе робилося для того, щоб діти з будь-якої причини мали можливість написати заяву і не вивчати українську мову. Так будувалася уся політика русифікації України».

Додамо, що за останні роки у конкурсі ім. Яцика взяли участь близько 5 мільйонів людей із понад 20 країн світу. Конкурс був ініційований бізнесменом і меценатом із Канади Петром Яциком, який народився в Україні, а на Захід виїхав після Другої світової війни. Вперше конкурс знавців української мови відбувся у 2001 році за його кошт. Окрім Міжнародного конкурсу з української мови, Яцик свого часу також став меценатом Українського наукового інституту Гарвардського університету та Канадського інституту українських студій.

Фото: прес-служби ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина»

БЕЗ КОМЕНТАРІВ