20160426165430-0ccefbdab652bd290e7f38234992f52e-848x478
Через зупинку АЕС без роботи можуть залишитися 36 тисяч осіб

Під будівлею Міністерства юстиції України 26 квітня протестували працівники державної компанії «Енергоатом». Вони обурені тим, що рахунки підприємства заарештовані, робота НАК паралізована, передає Четверта влада.

За їхніми словами, під загрозою забезпечення ядерним паливом виявилися енергоблоки на Рівненській, Хмельницькій та Запорізькій АЕС. Без роботи можуть залишитися 36 тисяч осіб.

Як кажуть працівники компанії, підприємство має борги перед структурами, які в «Енергоатомі» називають «сумнівними». Раніше існував мораторій на арешти й блокування рахунків, тому рішення судів про виплату боргу відтягували.

«Був закон на запровадження мораторію на банкрутство компанії, бо вона не могла до кінця розрахуватися зі своїми кредиторами, оскільки кредиторська заборгованість з боку енергоринку дуже сумнівна. «Укрелектроват», якому ми нібито винні 127 мільйонів, – це компанія з невідомими власниками, бенефіціарами, коріння якої тягнуться ще в початок 1990-х. За часів Януковича, у 2012-2013 роках, наш борг, який становив 2,5 млн. гривень за ядерне паливо, виріс до 127 млн», – каже голова відділу роботи з громадськістю НАК «Енергоатом» Данило Лавренов.

Абсурдність ситуації полягає у тому, уточнює Лавренов, що через борг сумнівній компанії з незрозумілим минулим, яка нарощувала його через суди часів Януковича, блокують рахунки «Енергоатома». Тим паче, що «Укрелектроват» вже давно не працює, не здійснює будь-якої діяльності.

Протестувальники наполягають на тому, що реальний факт невиплати 2,5 млн. гривень стосується 1996 року, а основне рішення суду датоване 2011 роком.

«Його почали виконувати після того, як припинив дію закон, яким впроваджували мораторій на стягнення боргів. Є паралельний судовий розгляд в Апеляційному суді Києва. Тут перенесли слухання на 11 травня, незважаючи на те, що рахунки заблоковано й ми не можемо закуповувати паливо. Водночас Державна виконавча служба продовжує списувати з наших рахунків гроші на «Укрелектроват», – розповідає головний спеціаліст прес-центру компанії Петро Черних.

Активісти наголошують, що Верховна Рада довго не ухвалювала рішення щодо закону про заборону банкрутства НАК «Енергоатом», а після того, як воно було ухвалено, його ветував президент.

«Виконавча служба одразу ж схопилася за те, щоби заарештувати рахунки й погасити нашу заборгованість перед кредиторами, що повністю паралізувало роботу атомних станцій України. Зараз ми можемо втратити три атомні енергоблоки у зв’язку з тим, що свіже ядерне паливо є не проплаченим і воно не надходить на блоки, які зараз перебувають в ремонті. Це втрата 30 мільйонів гривень щодоби», – зазначає голова профспілки «Енергоатом» Олексій Лич.

В «Енергоатомі» наголошують, що це – лише попереджувальна акція. Працівники просили про зустріч з міністром юстиції Павлом Петренком, але він до них не вийшов.

«Президент наклав вето на через, зокрема, рекомендації і Мін’юсту, що це позначиться на взаєминах з МВФ, але ніхто жодного документа щодо подібних вимог не бачив», – додає Лич.

Протестувальники не виключають, що влада навмисно доводить компанію до банкрутства, щоби потім продати її за заниженою вартістю наближеним олігархам.

Нагадаємо, мораторій на банкрутство «Енергоатому» президент України Петро Порошенко не продовжив 2 березня 2016 року.

Перед цим, у 2015 році СБУ звинуватило керівництво компанії у «відмиванні» мільйонів доларів.

Основним прибутком Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» є надходження від продажу електроенергії державному підприємству «Енергоринок».

«Енергоатом» є оператором чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує Запорізьку, Південно-Українську, Рівненську та Хмельницьку станції з 15 енергоблоками, оснащеними реакторами загальною потужністю 13,835 тисяч МВт.

ЗМІ неодноразово повідомляли про існуючий навколо «Енергоатому» багаторічний бізнес-конфлікт Миколи Мартиненка з Костянтином Григоришиним.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ