Депутати Бундестаґу
Бундестаґ визнав геноцидом масове знищення вірмен в Османській імперії під час Першої світової війни

Депутати Бундестаґу схвалили резолюцію, що визнає геноцидом убивства вірмен в Османській імперії. «Проти» резолюції висловився лише один депутат, ще один – утримався. Про це пише DW.

До цього у Бундестазі найкривавішу трагедію вірменського народу обговорювали лише один раз – у квітні 2015 року в рамках меморіальних заходів, присвячених знищенню вірмен в Османській імперії. Саме тоді фракція Зелених представила проект резолюції, у якій запропонувала Бундестаґу кваліфікувати ці трагічні події як геноцид.

Голова парламенту Німеччини Норберт Ламмерт та президент ФРН Йоахім Ґаук тоді назвали знищення вірмен геноцидом, що викликало протестні реакції в Анкарі.

Бундестаґ мав розглянути проект резолюції ще у лютому 2016 року, проте ухвалення документу вирішили відкласти, щоб уникнути погіршення відносин з Туреччиною та зриву підписання угоди між Євросоюзом та Анкарою про реадмісію нелегальних мігрантів.

Напередодні нинішнє голосування розкритикували в Анкарі. Зокрема, прем’єр-міністр Туреччини Біналі Йилдирим назвав його «тестом на дружбу» між країнами.

«Ми сподіваємося, що Німеччина не вдаватиметься до такого нерозважливого кроку. Це голосування – лакмусовий папірець їхньої дружби. Деякі країни таким чином намагаються відвернути увагу громадян від внутрішніх проблем. Ця резолюція – приклад саме такої політики», – наголосив Біналі Йилдирим, прем’єр-міністр Туреччини.

Як відомо, п’ять років тому Туреччина тимчасово відкликала свого посла з Франції після того, як Національні збори схвалили кримінальну відповідальність за заперечення геноциду вірмен.

У минулому році Анкара також відкликала посла Туреччини з Ватикану після того, як Папа Франциск назвав масові вбивства вірмен «першим геноцидом 20 століття». Наразі Туреччина повернула обох послів.

Меморіал в Єревані пам'яті жертв масового убивства вірмен в Османській імперії
Меморіал в Єревані пам’яті жертв масового убивства вірмен в Османській імперії

Переважна більшість турків відкидає звинувачення в геноциді вірмен. Ця проблема заважає Туреччині й Вірменії встановити дипломатичні відносини, а 30-кілометровий кордон між ними закрито вже протягом двох десятиліть.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ