Зарплата бідність
У Росії чисельність середнього класу скоротилася на чверть

Нинішня криза скоротить частку середнього класу в Росії до 15%. Вже зараз частка населення РФ, що відноситься до середнього класу, незважаючи на економічний підйом 2000-х років, не зросла – тих, хто відповідає хоча би двом із трьох ознак цієї категорії, як і раніше близько 20%, пише КомерсантЪ.

Згідно з дослідженням, більше всього в Росії від кризи постраждали працівники будівельної галузі, менше – нафтогазової сфери. Як і раніше високий рівень прихованого безробіття – близько 10% працівників перебувають у відпустках за свій рахунок або працюють неповний робочий день.

У даному випадку до середнього класу автори дослідження віднесли людей, які vf.nm принаймні два з трьох критеріїв, які традиційно приписуються людям з цієї соціальної групи. Мова йде про рівень матеріальних активів (прибуток не нижче середньої заробітної плати по регіону, наявність заощаджень, достатніх для придбання автомобіля), набір соціально-професійних ознак (вища освіта, приналежність до групи фахівців або підприємців), і суб’єктивних оцінок самої людини (досить висока оцінка положення в плані добробуту, влади і поваги).

Дві з трьох цих ознак, за оцінками дослідників, мали 22% росіян, при цьому всі три якості, властиві середньому класу, були зафіксовані лише у 8,1% населення. Аналогічним чином виглядали межі середнього класу, як відзначають автори роботи, і в момент економічного підйому на початку 2000-х, і на піку економічного зростання в 2007 році.

У жовтні зниження реальних зарплат стало максимальним за останні 16 років, а спад обороту роздрібної торгівлі – сильніший, ніж у пік кризи 2009 року. При цьому економічні санкції щодо Туреччини додадуть до річного показника інфляції ще 0,4 відсоткового пункту і негативно позначаться на інвестиційному кліматі, вважають економісти.

За словами експертів, перешкодою до збільшення частки середнього класу в Росії стали як недостатнє збільшення доходів населення, так і незмінність соціально-професійного статусу росіян. Саме ця характеристика виявилася найбільш дефіцитною – серед росіян, які увійшли в середній клас, не відповідає цьому критерію майже третина. Дефіцит матеріально-майнової ознаки середнього класу в його внутрішній структурі відчувають лише 12% респондентів. Тож, найбільше перешкоджають переходу в середній клас низький рівень накопичення людського капіталу й структура ринку праці.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ