У 2015 році у світі зафіксована найбільша кількість страт з 1989 року
Найбільше число страт у 2015 році здійснили Китай, Іран, Пакистан, Саудівська Аравія та США

Правозахисна організація Amnesty International зафіксувала рекордне зростання числа страт у 2015 році: кількість приведених у виконання смертних вироків зросла більш ніж в півтора рази. І це при тому, що статистика країни-лідера за цим показником – Китаю – засекречена. Доповідь оприлюднено на сайті AI.

У 2015 році були страчені, щонайменше, 1634 людини. Це число стало найбільшим із 1989 року. У порівнянні з 2014 роком зростання склало понад 50%.

Найбільше страт у 2015 році – 90 % – здійснили Китай, Іран, Пакистан, Саудівська Аравія та США. Причому Іран став лідером за кількістю смертних вироків щодо неповнолітніх злочинців.

У доповіді AI зазначає, що хоча Китай став лідером списку, державна статистика про приведення вироків у виконання в країні засекречена. Рахунок в будь-якому випадку йде на тисячі.

Правозахисники наголошують, що в багатьох країнах, які практикують страти, судові процеси не відповідають міжнародним стандартам справедливого суду. Зокрема, використовують тортури та інші методи отримання зізнань, які потім стають підставою для вищої міри. Такі випадки зафіксовані в Китаї, Саудівській Аравії, Ірані, Іраку, Бахрейні та Північній Кореї.

Для страт за вироком використовують чотири методи: обезголовлення, повішення, ін’єкція отрути і розстріл.

У той же час в доповіді AI відзначаються і позитивні тенденції. Від винесення смертних вироків за всіма підставами в 2015 році відмовилися Фіджі, Мадагаскар, Республіка Конґо та Сурінам. Після цього число країн, що не використовують страти, перевищило 100. У 34 країнах протягом минулого року зафіксовано пом’якшення винесених смертних вироків. Крім того, торік у порівнянні з 2014-м зменшилася кількість смертних вироків до 1998 з 2466.

У камерах смертників по всьому світу на кінець 2015 року перебували щонайменше 20292 людини.

В Європі єдиною країною, де не скасували вищу міру, залишається Білорусь. У 2015 році, за даними AI, там не відбулося жодної страти, але було винесено два смертних вироки.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ