Нав’язлива мелодія
Нав’язлива мелодія

Є улюблені пісні, а є й ті, що, як би не хотілося, неможливо викинути з голови. Вони неначе переслідують людину, постійно граючи на повторі в голові. Учені дослідили цей феномен і виявили, де саме може перебувати настирливий «внутрішній програвач» мозку. З точки зору науки це явище називається мимовільним повторенням музичних образів, а в англійській мові для нього існує спеціальне і дуже влучне слово – earworm, «вушний хробак», пише gazeta.ua.

Для досліджень у томографі вчені залучили 44 добровольці обох статей, віком від 25 до 70 років, здорових і які не мали ані неврологічних хвороб, ані порушень слуху, а також не були професійними музикантами. Вдалося встановити частоту, тривалість і тяжкість появи у кожного з них нав’язливих мелодій, а також спосіб життя, улюблені музичні стилі та інші особливості. Також їх обстежили за допомогою МРТ: вчені шукали можливі морфологічні відмінності в структурах їх мозку.

І дійсно, у тих, хто частіше мучиться через  нав’язливі пісеньки, автори виявили зміни в товщині кори великих півкуль у районі звивини Гешля (скронева частина) і правої нижньої лобової звивини – двох частинах, залучених в обробці інформації, що надходить від органів слуху. Цікаво, що кора в цих ділянках мозку у них тонша, ніж у «звичайних» людей, хоча, приміром, у музикантів вона товща.

Зворотна кореляція між товщиною кори в цих частинах і частотою появи нав’язливих мелодій може говорити про те, що в обробці звуків вони відіграють гальмівну роль, пригнічуючи спонтанну активність інших частин, залучених в аналіз цієї інформації. При зменшенні розмірів – а значить, і сили придушення – цей контроль слабшає, і музика починає звучати «самостійно».

Читайте: В Україні стартував фестиваль «Музика Шопена просто неба»

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ