tramp-putin
Путін вимагатиме якихось поступок в питанні передачі «сфери впливу» Москві

Тріумф Трампа на президентських виборах США є шоком для більшої частини колишньої комуністичної Східної Європи. Лідери країн від Таллінна до Тбілісі побоюються, що відтепер США не гратиме роль годувальника і захисника від тиску з боку Москви, як це було раніше, протягом чверті століття. Про це йдеться в редакційній статті Financial Times.

Найбільш сильне занепокоєння – в Україні, де півострів Крим був анексований Росією, а конфлікт на Донбасі, як і раніше, триває. Коли результати виборів США стали відомі, Майкл Макфол, колишній посол США в Москві навіть написав в Twitter: «Найбільший невдаха у світі сьогодні – Україна».

«Київ і деякі з його міжнародних прихильників бояться, що Трамп намагатиметься укласти «велику угоду» з Владіміром Путіним, щоби поліпшити відносини між США і Росією, пожертвувавши для цього Україною», – зазначає видання.

Зокрема, може йтися про якусь поступку в питанні передачі «сфери впливу» Москві, чого вимагав президент Росії.

Керівник програм Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP) Штефан Майстер заявив: «Я думаю, що Трамп дійсно хоче укласти угоду з Путіним, він хоче виправити відносини з Росією, і Україна могла б стати інструментом переговорів. Він бізнесмен, і, я думаю, що він може набагато краще зрозуміти парадигму «це – твоє, а це – моє».

«Ще багато чого може залежати від того, кого Трамп обирає в якості радників. Крім того, він може зіткнутися з опором з боку старших республіканців, які є прихильниками жорсткої лінії по відношенню до Москви», – йдеться в статті.

Старший науковий співробітник аналітичного центру Atlantic Council Адріан Каратницький зазначає, що Трамп оточений такими яструбами, як Ньют Ґінґріч – вони підтримують надання летальної американської зброї Україні. Водночас науковий співробітник Британського королівського інституту міжнародних відносин (Chatham house) Джеймс Шерр вважає, що команда Трампа, найімовірніше, шукатиме можливість таки укласти угоду.

«США були б зацікавлені у вивченні того, чи забуде Росія про Україну, якщо Захід визнає анексію Криму», – каже Шерр. При цьому експерт підкреслює, що Путін, безумовно, захоче отримати гарантії того, що Україна ніколи не вступить в НАТО.

Експерт Штефан Майстер висловив таку думку: «Я можу припустити, що Трамп визнає, що пострадянські країни, які не є членами НАТО і ЄС… просто належать Росії. Я думаю, що він може особисто поговорити з Путіним про сфери впливу, і він міг би забути поговорити про це з українцями».

Проте, як наголошується в статті, ігнорування позиції Києва буде пов’язане з певним ризиком, і може потенційно підірвати підтримку її прозахідного керівництва. Шерр стверджує: «Якщо в Україні відбудеться криза, то колосальну кризу можна очікувати і в європейському масштабі. Нестабільність в Україні потягне за собою ризики для Росії та її західних сусідів».

Директор Польського інституту міжнародних справ Марцін Заборовський вважає, що Трамп може піти на угоду з Путіним «в рамках існуючої системи». Оскільки новообраний президент США не може оцінити, якою мірою президент Росії прагне переписати весь період після холодної війни.

«Рано чи пізно він Трамп зрозуміє, що угоди з Путіним коштують занадто дорого», – резюмує він.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ