Відомий політолог пояснив, яку політичну модель повинна обрати Украна
Відомий політолог пояснив, яку політичну модель повинна обрати Украна

Політолог, експерт в області міжнародних відносин, ведучий CNN Фарід Закарія у статті для НВ пояснив, який політичний шлях повинна обрати Україна, аби рухатися до успіху.

Закарія розповів, що, як і багато сторонніх спостерігачів, в останні кілька років дивиться на Україну з захопленням, тому вірить, що Україна зможе успішно пройти етап демократичної трансформації, інтегрується із Заходом, втіливши в життя свої прагнення.

На його думку, для досягнення успіху Україні потрібна політика, що дозволяє створити сильну основу для демократії – український середній клас. Він зауважив, що на цьому атрибути демократії не вичерпуються, є чимало інших завдань і викликів, але це вже наступний етап.

«Універсальної моделі демократичних і ринкових трансформацій немає. Прийде Україна до того, що буде більше схожа на шведську модель демократії або на американську, не так важливо. Точніше, до цього ще дуже далеко. Головне зараз те, що країна більше схожа на застарілий Радянський Союз. Потрібно багато зробити, багато чого подолати, реалізувати чимало реформ, стати по-справжньому відкритими, по-справжньому некорумпованими», – наголосив політолог.

За його словами, якщо вдасться реалізувати більшу частину необхідних реформ, буде навіть не настільки важливо,  чи будуть вони соціально орієнтованими (як у Швеції) чи ліберальними (як в Америці).

Щоправда, як він підкреслив, не всі вільні, ліберальні суспільства з розвиненим ринком успішно розвиваються, тому питання полягає лише в тому, що найкраще підходить для України, яка з моделей зможе вкоренитися і розвинутися тут, реалізувати культурну та історичну енергію країни.

«У світі є багато демократій – не тільки на Заході, а й в Азії та Латинській Америці. Не варто вводити самих себе в оману, ніби є тільки один правильний шлях. З кожної демократії можна винести щось корисне. У всіх демократій загальні риси, і всі вони стикаються з викликами і проблемами, що деколи породжує плутанину і навіть хаос, але при цьому верховним носієм влади залишається народ, а суспільство насолоджується відкритістю. А ще між усіма демократіями є солідарність, і Україні потрібно думати про те, як дотягнутися до них усіх, набратися досвіду», – підсумував експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ