Мінприроди не забезпечило функціювання реєстру викидів парникових газів

8 серпня 2015 року компанія «Софтлайн» відключила реєстр викидів парникових газів. Таким чином Україна може втратити кіотські квоти. Про це повідомила директорка департаменту з питань зміни клімату та збереження озонового шару Світлана Гринчук, пише Ліга.net.

«З 2007 року компанія була технічним адміністратором цього ресурсу. Оскільки реєстр не працює, Україну можна звинуватити в порушенні умов Кіотського протоколу», – зазначає видання.

Голова наглядової ради Фонду цільових екологічних інвестицій Олексій Хабатюк повідомив, що 21 червня в Бонні експерти ООН (Framework convention on climate change) зафіксували, що Україна фактично не виконує умови Кіотського протоколу.

А у вересні на черговому засіданні в Бонні, за його словами, з великою ймовірністю, буде ухвалено остаточне рішення про порушення Україною взятих на себе міжнародних зобов’язань.

У компанії «Софтлайн» заявили, що з початку минулого року аж до відключення реєстру в серпні Мінекології взагалі не платило за послуги його обслуговування. Більш того, міністерство ніяк не реагувало на звернення підрядника. Зокрема, на повідомлення про те, що реєстр буде відключений.

«Договір на 2015 рік не був укладений з невідомих нам причин», – йдеться в зверненні «Софтлайн» до міністерства.

Компанія також повідомляє, що останній договір на обслуговування реєстру був підписаний з Держекоінвестагентством. Ця структура до 2015 року відповідала за реєстр. А після її ліквідації правонаступником функцій стало Мінекології.

«Мінприроди, де-юре взявши на себе функції щодо забезпечення функціювання реєстру, де-факто їх не виконало», – зазначає Хабатюк.

«Софтлайн» має намір перезапустити реєстр «на волонтерських засадах» і чекати на підписання договору і оплати, розповідають в компанії.

«Якщо тендеру через Prozorro не буде, будемо вимагати, щоби міністерство перенесло реєстр на інший хостинг-майданчик. Передача буде повністю безкоштовною», – запевняють в компанії.

Гринчук каже, що «Софтлайн» повинен підтримати державу і включити реєстр для звіту щодо Кіото: «А потім ми будемо створювати новий реєстр або вдосконалювати наявний».

Хабатюк попереджає: крім іміджевих втрат, порушення Україною умов Кіотського протоколу може призвести до перегляду вже укладених комерційних договорів, скажімо, з Японією про покупку квот на викиди вуглекислого газу.

Ідеться, наприклад, про постачання Японією гібридних патрульних автомобілів Toyota Prius. Хоча Гринчук стверджує, що договори минулих років ніхто не має права переглядати: «У нас є шанси показати дієздатний реєстр, щоб Україну у вересні не визнали такою, що не відповідає угоді».

За словами Гринчук, можливо, комітет при ООН дасть Україні час і перенесе термін ухвалення фінального рішення. З представниками ООН з цього питання зараз ведуться постійні переговори, пише видання.

Нагадаємо, 21 січня 2016 року за результатами аналітичної роботи НАБУ до ЄРДР були внесені відомості за частиною 2 статті 15, частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України за фактом замаху на розтрату державних коштів в особливо великих розмірах, отриманих за Кіотським протоколом.

16 травня детективи НАБУ затримали секретаря комітету державних закупівель ДП «Українські екологічні інвестиції» за підозрою в замаху на розтрату «кіотських» коштів. 19 травня суд ухвалив взяти його під варту.

1 червня в Старобільську Луганської області детективи Національного антикорупційного бюро затримали другого підозрюваного. Під час обшуку квартири були виявлені речові докази, які в сукупності з раніше отриманими вказують на причетність затриманого до скоєння злочину.

Як зазначають у Мінфіні, невикористані «кіотські мільйони» перебувають в «Укрексімбанку» і Держскарбниці.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ