кримські татари
Після незаконної окупації Криму Росією навесні 2014 року 18 травня відзначають також як День боротьби за права кримськотатарського народу

18 травня в Україні відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу.

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня. Перша і найбільша хвиля завершилася 20 травня.

Офіційною підставою для депортації стала таємна постанова Державного комітету оборони №5859 «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

За офіційними даними, з Криму було депортовано 183 тисячі 144 кримських татар; за татарськими джерелами – 228 тисяч 500, з яких упродовж лише першого півтора року померли близько 110 тисяч осіб. У каральній операції брали участь 32 тисячі співробітників НКВС. Людям на збори давали від кількох хвилин до півгодини, з собою дозволяли взяти особисті речі, провізію, посуд та побутовий інвентар. Зрозуміло, що більшість майна залишилася і була конфіскована державою.

Переважну частину депортованих доправили на спецпоселення до Узбекистану, частину – до ГУЛАГу, а ще частину – для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну.

Варто додати, що депортація була одним із способів «детатаризації» Криму. Натомість на півострів заселяли вихідців з Росії та інших республік. За повоєнний період кількість населення у Криму збільшилося майже вдесятеро.

Як відомо, цьогоріч на 18 травня російські окупанти не дозволяють в Криму проводити будь-які жалобні заходи за участю забороненого ними Меджлісу.

Водночас українські органи державної влади на 18 травня запланували проведення низки культурно-просвітницьких заходів, зокрема, вечору-реквієму в Національній опері України імені Тараса Шевченка та мітингу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу на Майдані Незалежності.

Крім того, у Києві буде розміщено вагон зразка 1930-1940 рр. з організованою у ньому стилізованою фотовиставкою на тему депортації кримськотатарського народу. У Національному музеї історії України організують виставку картин Рустема Емінова із серії «Депортація» та покажуть мультимедійну інсталяцію «Унутма», проведуть стилізовані фотовиставки. Також у рамках заходів відбудеться соціально-інформаційна кампанія під назвою «STOP геноцид кримськотатарського народу» і телемарафон, присвячений Дню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Також цього дня планується масштабний мітинг на адмінкордоні з окупованим росіянами Кримом. За словами голови штабу цивільної блокади Криму Ленура Іслямова, пам’ятні мітинги пройдуть і в інших містах України, а в Генічеському районі Херсонської області неподалік контрольного пункту «Чонгар» має відбутися наймасштабніший з них.

Нагадаємо, на пісенному конкурсі «Євробачення-2016» перемогла українка кримськотатарського походження Джамала з композицією «1944», присвяченою депортації її співвітчизників. Провідні засоби інформації світу розповіли про співачку, її пісню та її зміст, завдяки чому про депортацію дізналося багато людей у всьому світі, які раніше навіть не знали про цю трагедію.

В Україні депортацію визнали геноцидом, а 18 травня є Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Крім того, після незаконної окупації Криму Росією навесні 2014 року 18 травня відзначають також як День боротьби за права кримськотатарського народу.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ