Україна вшановує жертв геноциду кримськотатарського народу

кримські татари
Після незаконної окупації Криму Росією навесні 2014 року 18 травня відзначають також як День боротьби за права кримськотатарського народу

18 травня в Україні відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу.

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня. Перша і найбільша хвиля завершилася 20 травня.

Офіційною підставою для депортації стала таємна постанова Державного комітету оборони №5859 «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

За офіційними даними, з Криму було депортовано 183 тисячі 144 кримських татар; за татарськими джерелами – 228 тисяч 500, з яких упродовж лише першого півтора року померли близько 110 тисяч осіб. У каральній операції брали участь 32 тисячі співробітників НКВС. Людям на збори давали від кількох хвилин до півгодини, з собою дозволяли взяти особисті речі, провізію, посуд та побутовий інвентар. Зрозуміло, що більшість майна залишилася і була конфіскована державою.

Переважну частину депортованих доправили на спецпоселення до Узбекистану, частину – до ГУЛАГу, а ще частину – для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну.

Варто додати, що депортація була одним із способів «детатаризації» Криму. Натомість на півострів заселяли вихідців з Росії та інших республік. За повоєнний період кількість населення у Криму збільшилося майже вдесятеро.

Як відомо, цьогоріч на 18 травня російські окупанти не дозволяють в Криму проводити будь-які жалобні заходи за участю забороненого ними Меджлісу.

Водночас українські органи державної влади на 18 травня запланували проведення низки культурно-просвітницьких заходів, зокрема, вечору-реквієму в Національній опері України імені Тараса Шевченка та мітингу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу на Майдані Незалежності.

Крім того, у Києві буде розміщено вагон зразка 1930-1940 рр. з організованою у ньому стилізованою фотовиставкою на тему депортації кримськотатарського народу. У Національному музеї історії України організують виставку картин Рустема Емінова із серії «Депортація» та покажуть мультимедійну інсталяцію «Унутма», проведуть стилізовані фотовиставки. Також у рамках заходів відбудеться соціально-інформаційна кампанія під назвою «STOP геноцид кримськотатарського народу» і телемарафон, присвячений Дню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Також цього дня планується масштабний мітинг на адмінкордоні з окупованим росіянами Кримом. За словами голови штабу цивільної блокади Криму Ленура Іслямова, пам’ятні мітинги пройдуть і в інших містах України, а в Генічеському районі Херсонської області неподалік контрольного пункту «Чонгар» має відбутися наймасштабніший з них.

Нагадаємо, на пісенному конкурсі «Євробачення-2016» перемогла українка кримськотатарського походження Джамала з композицією «1944», присвяченою депортації її співвітчизників. Провідні засоби інформації світу розповіли про співачку, її пісню та її зміст, завдяки чому про депортацію дізналося багато людей у всьому світі, які раніше навіть не знали про цю трагедію.

В Україні депортацію визнали геноцидом, а 18 травня є Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Крім того, після незаконної окупації Криму Росією навесні 2014 року 18 травня відзначають також як День боротьби за права кримськотатарського народу.

Залишити коментар

БЕЗ КОМЕНТАРІВ