Європейська комісія ухвалила проросійське рішення, що завдасть серйозних збитків Україні
Європейська комісія ухвалила проросійське рішення, що завдасть серйозних збитків Україні

Європейська комісія ухвалила рішення про збільшення квоти «Газпрому» на використання трубопроводу Opal. Про це повідомило журналістам Європейської правди у Брюсселі джерело в Європейській комісії.

Відповідно до інформації цього джерела, Єврокомісія погодилася на вилучення газопроводу Opal із «третього енергопакета» до 2033 року, а це дасть російському «Газпрому» додатково 40% від загальних потужностей Opal у 25,6 мільярда кубометрів».

Це розширює права «Газпрому» з дозволених йому 50% до 90%. При цьому ЄС залишає за собою в резерві 10% від потужностей Opal, і за попиту третіх сторін може збільшувати цей резерв до 20%. За Європейською комісією залишається право переглядати параметри доступу до потужностей Opal за умови зростання попиту від третіх країн, пояснило джерело.

Згідно з офіційним комюніке ЄК, організація «хоче забезпечити належне функціонування ліквідних і конкурентних ринків газу в Європі, і сьогоднішнє рішення дотримується цих правил».

«Додаткові умови, введені в рішення Комісії, відображають останні події на ринку, − збільшення транскордонної торгівлі в Центральній Європі і все більшу ліквідність на ринках – і спрямовані на забезпечення того, щоб всі компанії мали доступ до трубопроводу, що уможливлює подальший розвиток ринків газу в інтересах європейських споживачів», – ідеться в документі.

Крім того, він підтверджує, що ухвалене рішення буде застосовуватися до 2033 року: «Після цієї дати стандартні нормативні положення не будуть повною мірою застосовуватися до трубопроводу OPAL. Рішення є обов’язковим для німецького енергетичного регулюючого органу з негайним набуттям чинності».

Додамо, раніше прес-служба компанії «Нафтогаз України» повідомила, що у разі ухвалення Єврокомісією «прогазпромівського» рішення обсяги транзиту російського газу через Україну та, відповідно, транзитна виручка України суттєво скоротяться. Зокрема, якщо «Газпром» отримає доступ до додаткових 30% потужностей OPAL, транзит скоротиться на 10-11 мільярдів кубометрів на рік, а транзитна виручка України – на 290-320 мільйонів доларів (відповідно до старого тарифу). У тому ж разі, якщо «Газпром» отримає доступ до додаткових 40% потужностей OPAL, транзитні втрати України становитимуть 13,5-14,5 мільярда кубометрів на рік, транзитні доходи скоротяться на 395-425 мільйонів доларів.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ