Uber
30 червня 2016 року сервіс замовлення таксі Uber офіційно запустили у Києві

Не минуло й місяця з початку роботи підрозділу компанії Uber в Україні, як службу таксі вже звинуватили в порушенні інтелектуальних прав, пише ЛІГА.net.

Виявляється, харківець Дмитро Ракитянський наприкінці минулого року зареєстрував в Україні патент на корисну модель «Спосіб створення єдиного автоматизованого інформаційного простору транспортних послуг». Деякі принципи роботи програми Uber перетинаються з українським винаходом, стверджує він.

«Компанії Uber в Україні направлено претензію про порушення патентних і авторських прав», – повідомив користувач Facebook під ім’ям Реб Клімрод.

На своїй сторінці у соцмережі він називає себе Chief Information Officer (CIO) американської компанії WebTaxi inc. За його власними словами, Реб Клімрод – це робочий псевдонім, а справжнє ім’я – Дмитро Ракитянський (володар патенту). Він уточнив, що залишив претензію до Uber на сайті його київського підрозділу в полі для зворотного зв’язку. Якщо американський стартап не відреагує, WebTaxi направить офіційну претензію безпосередньо на адресу «Убер Україна».

WebTaxi inc зареєстрована в штаті Делавер у грудні 2015 року. Як стверджує Ракитянський, в США у нього є партнер.

Ракитянський доводить, що головні особливості його патенту – самостійна реєстрація водія у додатку і робота з клієнтом без фінансових посередників: «Клієнти мають можливість бачити й обирати водія, який знаходиться на карті. Uber копіює функціональність програми, що захищена патентом і авторським правом в Україні. Захищати права правовласників буде американський адвокат».

Окрім зазначеного патенту, він також є власником свідоцтва на реєстрацію авторського права №58447 від 05.02.2015 «Інформаційний сервіс автоматизованої взаємодії автоперевізників і клієнтів безпосередньо один з одним».

Ракитянський запевняє, що за 6 місяців додаток встановили 17 тис. водіїв у 25 містах України. У проект, каже він, інвестовано 200 тис. доларів. І зараз компанія перебуває в пошуку подальших інвестицій для повноцінного старту. Представник компанії каже, що проект передбачає фіксовані умови: водій платить сервісу 5 гривень на день. Якщо протягом дня немає замовлень, гроші повертаються.

Ще одна відмінність від Uber, за його словами – можливість для водіїв WebTaxi самостійно встановлювати тарифи. Окрім того, проект не найматиме водіїв, а лише надаватиме сервіс для обслуговування клієнтів.

У прес-службі Uber висловили здивування цій новині.

«Якщо чесно, дуже дивний посил. Додаток Uber вперше з’явився на світ у 2009 році і на сьогодні є більш ніж у 470 містах світу. Усі права і технології, на основі яких працює додаток Uber, зареєстровані у відповідності до всіх чинних норм міжнародного законодавства», – коментує менеджер з комунікацій компанії Євгенія Шипова.

Юристи по-різному дивляться на перспективи WebTaxi захистити своє ноу-хау. За їхніми словами, тут можливий конфлікт патентів. В Україні (як і в США) не можуть досконально перевірити патенти всього світу. Це глобальна проблема права інтелектуальної власності. Але з урахуванням того, що Uber працює давно і в США є хороша експертиза, її патент має залишитися в силі.

Є ще варіант, що компанії Uber запропонують викупити цей патент за 100 тис. доларів, що буде дешевше за ціни судового розгляду. Якщо так трапиться, то, на думку експертів, ідеться про тролінг.

Нагадаємо, 30 червня 2016 року сервіс замовлення таксі Uber офіційно почав роботу в Києві.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ