1
Отаманів Холодного Яру могли реабілітувати ще 1994 року, однак прокуратура Київської області тоді відмовилася переглядати справу

Апеляційний суд Київської області відновив історичну справедливість та реабілітував отаманів Холодного Яру та Чорного Лісу, які боролися проти більшовиків і були засуджені до страти 1923 року. Про це повідомив у Facebook Генпрокурор України Юрій Луценко.

«У вівторок, 18 жовтня 2016 року, за заявою прокурора Київської області, рішенням апеляційного суду Київської області реабілітовано отаманів Холодного Яру і Чорного Лісу – Іларіона Завгороднього (Загороднього), Мефодія Голик-Залізняка, Юрія Дроботковського (він же Чорнота), командира 2-го Синього полку 1-ї Синьої дивізії Костя Здобудь-Волю, Івана Ляшенка та інших, які брали участь у визвольній боротьбі початку ХХ століття за утвердження української державності, історичної єдності земель, консолідації суспільства, зміцнення міжнародного авторитету», – написав він.

За його словами, суд встановив, що докази, які б підтверджували провину у вчиненні інкримінованого їм злочину, в матеріалах кримінальної справи відсутні, що суперечить ст.2 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні».

Крім того, встановлено, що повстанців засуджено за законом, який не діяв на час вчинення ними дій, які Кримінальний кодекс УРСР визначав як злочин.

«З урахуванням наведених висновків прокуратура Київської області відстояла свою принципову позицію щодо визнання необґрунтованим засудження отаманів Холодного Яру і Чорного Лісу до найвищої міри покарання – розстрілу з конфіскацією майна – та домоглася їхньої реабілітації», – написав Луценко.

Провадження №1136/1923 розглядалося в суді за позовом прокуратури (до Генерального прокурора надійшло звернення громадян з приводу реабілітації Холодноярських повстанців), сторона прокуратури висловлювала свою позицію в тому ключі, що це були герої України, а не злочинці, і суд має відновити історичну справедливість.

Отаманів Холодного Яру вперше могли реабілітувати ще у 1994 році, однак прокуратура Київської області тоді відмовилася переглядати справу.

2Довідка: Холодний Яр – 20 сіл і 12 хуторів на площі 30 тисяч га на правому березі Дніпра. Ця місцевість розташована в межах сучасних Черкаської та Кіровоградської областей. Назва «Холодний Яр» стала відома завдяки поезії Тараса Шевченка «Гайдамаки» 1841 р. До того часу лісовий масив, що займав велику територію уздовж Тясмину і тягнувся аж до Суботова, мав назву «Мотронинський ліс».

У Холодному Яру багато пам’яток, пов’язаних з Коліївщиною – великим антифеодальним повстанням на Правобережній Україні XVIII століття.

1918-1923 рр. тут тривала боротьба за незалежну українську державу військово-політичною організацією «Холодноярська республіка» на чолі з братами Чучупаками.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ