Астрономи з Харкова створили унікальну карту Чумацького шляху
Астрономи з Харкова створили унікальну карту Чумацького шляху

Група харківських астрономів на чолі з професором, членом Міжнародного астрономічного союзу Петром Федоровим завершила роботу над власним каталогом Чумацького шляху, що допоможе зрозуміти, як зірки рухаються у просторі нашої галактики – передає УНІАН.

«Відмінною особливістю нашого каталогу є те, що він містить абсолютні власні рухи зірок. Це перший і поки що єдиний каталог з такою кількістю абсолютних власних рухів. Сьогодні є, звичайно, і більші, але вони містять відносні власні рухи зірок, тобто вони визначені відносно якої-небудь відомої системи відліку. Їхнє завдання – відтворювати ту систему відліку, в якій вони отримані», – повідомив Федоров.

Також він зауважив, що власні рухи зірок створеного каталогу отримані щодо протяжних позагалактичних джерел – галактик – і разом зі своїми положеннями реалізують нову (незалежну) систему відліку. У цьому їхня найважливіша відмінність від відносних.

Крім того, науковець наголосив, що новий каталог містить приблизно таку ж кількість об’єктів, як і каталог «Гайя», але на відміну від нього, буде містити абсолютні власні рухи зірок, отримані зі спостережень із Землі, в той час, як телескоп «Гайя» виконує спостереження в космосі (головне завдання телескопа – скласти докладну карту розподілу зірок нашої Галактики. Місія, що почалася 2013 року, розрахована на 5 років – ред.).

«У цьому сенсі ці два масиви даних ніяк не корелюють між собою і є абсолютно незалежними. Оскільки об’єкти дослідження одні і ті ж, то різниці між їхніми рухами будуть дуже важливим джерелом нової інформації, в основному, пов’язаної з рухом нашої планети, що дозволить більш надійно встановити зв’язок між земною та небесною системами відліку», – пояснив професор.

Новий каталог використовується для дослідження кінематики Чумацького шляху, що дозволить відповісти на питання, як зірки рухаються у просторі.

«Використання даних нашого каталогу, ймовірно, дозволить заглянути значно далі вглиб галактики, зрозуміти, чи рухаються зірки тільки під впливом гравітаційних сил, чи, може, ще й під дією тих сил, які сьогодні пов’язують з темною енергією, або темною матерією, отримати відповідь на запитання, як рухаються зорі різних спектральних класів і т. д. А коли ми дізнаємося, як відбувається рух, за якими законами, тоді зможемо відповісти і на питання, чому вони рухаються», – розповів учений.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ