НАТО
64% українців заявили, що проголосували б за вступ до НАТО у разі проведення референдуму з цього питання

«Опитування, проведене нещодавно в Україні фондом «Демократичні ініціативи», потрапило на перші шпальти газет: 64% респондентів заявили, що проголосували би за вступ до НАТО у разі проведення референдуму з цього питання (проти були би лише 28%). Цей результат свідчить про істотну і швидку зміну ставлення українців до європейської архітектури безпеки – констатують соціологи.

Як відомо, 2009 року лише 21% українців заявили, що підтримують вступ до НАТО, а майже 60% висловилися проти. Ще восени 2013 року, до Революції Гідності, 2/3 українців не могли уявити Україну частиною НАТО», – повідомляє Євген Воробйов у Foreign Policy.

«Що примітно: докорінна зміна громадської думки прискорилася в останні кілька місяців – надто після провалу другої мінської мирної угоди, яка мала припинити конфлікт на сході України. У березні цього року, одразу після укладення угоди, 43% українців говорили, що підтримують вступ до НАТО, 32% – висловлювали незгоду. Адже щойно підписане перемир’я давало велику надію, що дипломатія зможе покласти край війні. Через чотири місяці в українців залишилося значно менше ілюзій з приводу дипломатичних спроб заспокоїти Росію», – йдеться в статті.

«Щоправда, все ще зберігаються регіональні відмінності у ставленні до НАТО. Опитування «Демократичних ініціатив» охопило лише території, підконтрольні українському уряду: окуповані частини Донбасу і Крим в ньому не брали участь, – пише Воробйов. – Однак результати, отримані в підконтрольних Києву районах Луганської та Донецької областей віддзеркалюють загальну тенденцію. Хоча більшість місцевих жителів все ще налаштована проти членства в НАТО, частка тих, хто підтримує, збільшилася з незначних 4% у 2009 році приблизно до 20%. Таке різке зростання перевершує навіть середньоукраїнський показник. Російська агресія на сході України переконала багатьох українців, які там живуть і які раніше були налаштовані скептично, в тому, що їхня країна не зможе захистити себе самотужки», – вказує журналіст.

«Ця зміна особливо вражає, якщо взяти до уваги постійні спроби Росії на тлі поточної війни примусити Україну надати гарантії «не вступу» до НАТО. Українці, здається, не надто бояться російських солдатів і озброєнь. Нещодавнє опитування показало, що 41% українців не дали б такої «гарантії» навіть в обмін на «мир» на сході України – і це більше, ніж тих, хто готовий на таку поступку», – зазначає Воробйов.

Читайте: У разі проведення референдуму про вступ України до НАТО більшість скаже «так» – соціолог

За матеріалами InoPressa

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ