Президент Петро Порошенко оголосив 2016-й Роком англійської мови
Президент Петро Порошенко оголосив 2016-й Роком англійської мови

Громадяни України вважають англійську мову корисною для самовдосконалення та розвитку.  Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг».

Як зазначили соціологи, українці досить неоднозначно оцінили власний рівень володіння іноземними мовами, а найкориснішою для вивчення вважають англійську, надто ж для дітей.

Респондентам запропонували відповісти на запитання: «Які дві мови, крім рідної, Вам було б найкорисніше знати для самовдосконалення i розвитку?». Більшість опитаних (66%) віддала перевагу англійській. На друге місце українці поставили німецьку (17%). Далі йдуть російська (14%), польська (10%), французька (7%) та італійська (4%) мови.

Дослідники підкреслили, що знання англійської мови вважається найкориснішим у всіх регіонах країни. Найбільший відсоток українців так вважає на заході країни (78%), далі – центр (68%), південь (62%) та схід (52%). Кожен четвертний опитаний на сході (це вдвічі більше, ніж у решті регіонів) вважає, що знати будь-яку іншу мову, крім рідної, не буде корисним.

Водночас знання німецької та польської мов вважається найкориснішим частіше на заході країни, російської – на півдні.

Соціологи зауважили, що англійська мова знаходить найбільшу підтримку серед респондентів з вищим рівнем освіти та доходів, а також серед молоді та людей середнього віку. Україномовні респонденти вважають знання англійської корисним для самовдосконалення i розвитку частіше (70%), ніж російськомовні (57%). Аналогічно, респонденти, які підтримують вступ України до Європейського Союзу, вважають знання англійської корисним значно частіше (78%), ніж ті, які підтримують інтеграцію до Митного союзу (49%).

Також у дослідженні йдеться, що абсолютна більшість респондентів (85%) вважає, що дітям для їхнього майбутнього корисніше буде вивчати саме англійську мову. Майже третина респондентів (29%) віддають перевагу німецькій. Далі йдуть російська (14%), польська (11%) та французька (10%) мови.

При цьому, 40% опитаних вважають, що діти повинні починати вивчати іноземну мову у дошкільному віці (20% – у 3-4 роки, 20% – у 5-6 років), третина – з першого класу, 16% – з третього класу, 2% – у старших класах. І тільки 1% вважає, що обов’язкове вивчення іноземної мови не потрібне.

Серед основних переваг вивчення іноземної мови більшість опитаних українців виділили матеріальні чинники: можливість працювати в іншій державі (57%), можливість отримати кращу роботу в Україні (49%), можливість навчатися в іншій державі (47%), для використання мови на роботі (37%) чи на відпочинку за кордоном (31%).

Респонденти вказали, що менш важливими перевагами вивчення іноземної мови є: можливість зустрічатися (19%) і розуміти представників інших країн та культур (18%), для особистого задоволення (15%).

Соціологи зазначають, що порівняно з результатами опитувань Євробарометру, за цими показниками Україна відчутно поступається середнім значенням по ЄС та більшості сусідніх країн, зокрема,  Балтії, Польщі, Чехії, Австрії, Словенії та іншим. Водночас вона близька до Румунії, Болгарії, Угорщини.

Крім того, 12% опитаних вважають, що вивчення іноземної мови дозволить їм більше почуватися європейцем. Для кожного десятого основною перевагою вивчення іноземної мови є можливість користуватися Інтернетом, для 4% – підтримка знання мови, яка використовується в родині.

Результати дослідження демонструють, що в Україні нематеріальні мотивації вивчення іноземної мови актуальні переважно для респондентів з вищою освітою і вищим рівнем доходів.

Соціологи наголошують, що серед респондентів, які добре володіють англійською, рівень володіння як українською, так і російською мовами вищий, ніж у середньому по країні.

Дослідження показало, що більшість з тих, хто оцінив свій рівень володіння англійською як «початковий», взагалі ніде її не використовують (60%). Тоді як більшість з тих, хто оцінив свій рівень на «дуже добре» або «добре», використовують англійську в Інтернеті, рідше – для перегляду фільмів, читання преси та книг.

Опитування проводилося протягом 21-28 червня 2016 року, в ньому взяли участь 2200 респондентів в усіх регіонах України, крім АР Крим та непідконтрольних частин Донецької та Луганської областей.

Як відомо, президент Петро Порошенко оголосив 2016-й Роком англійської мови.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ