валютний кредит
Валютним позичальникам пропонують списати 25% боргу

Незалежна асоціація українських банків (НАБУ, об’єднує 100 провідних банків) пропонує новий варіант реструктуризації валютних кредитів, підготувавши законопроект про переведення валютної іпотеки в гривню. Про це повідомила глава НАБУ Олена Коробкова, передає Сєгодня.

Як відомо, після ухвалення в липні скандального закону про реструктуризацію №1558-1 (банкіри заявили, що його втілення призведе до поглиблення економічної кризи), документ «завис» у ВР. Як уточнили в прес-службі НАБУ, основні положення нового законопроекту такі: банки готові конвертувати валютні кредити в гривню за курсом на початок 2015 року (15,8 грн./дол.) зі списанням для більшості клієнтів 25-50% боргу і повним прощенням кредитів для особливих позичальників.

Реструктуризації підлягають позики на суму до 2,5 млн. грн. громадянам, які брали кредити на покупку єдиного житла або на покупку землі для будівництва такого житла. Їм банки спишуть не менше 25% боргу. Тим, у кого житло потрапляє під категорію соціального (квартири площею до 60 кв. м і будинки до 120 кв. м), спишуть 50%; інвалідам, учасникам бойових дій, ветеранам, багатодітним сім’ям – 70%. Учасників бойових дій, які стали інвалідами, та спадкоємців загиблих у бойових діях повністю звільнять від боргу. Якщо після реструктуризації позичальник все одно не виплачуватиме кредит, договір автоматично анулюється і починають діяти колишні умови кредиту (вся сума боргу за нинішнім курсом НБУ).

Очікується, що законопроект потрапить до Ради в найближчі пару місяців. Втім, самі депутати, обпікшись на попередньому законі про реструктуризацію, неохоче коментують нову ініціативу банкірів. Мовляв, треба спершу вивчити документ, можливо, варто доопрацювати з його урахуванням вже ухвалений і переголосувати.

Лише член комітету з фінполітики і банків Павло Різаненко вважає, що новий законопроект треба ухвалювати на заміну закону №1588-1. «Він дозволяє вийти з кризового становища тим, хто дійсно не може виплатити іпотеку за єдине житло», – зазначив він. Також назвав пропозиції НАБУ компромісним рішенням і президент Украналітцентру Олександр Охріменко: «Але все одно він всіх не влаштує, залишаться бажаючі повернути кредит по 5-8 грн./дол., які й надалі пропротестуватимуть».

Як повідомляв Інформаційний Акцент, 2 липня 229 депутатів ухвалили в третьому читанні закон, який зобов’язує банки знизити курси по валютних кредитах для споживачів до того рівня, на якому вони були на момент підписання кредитного договору. Пізніше низка депутатів відкликала свої голоси за цей закон.

Читайте: «Аби було…»: Гройсман проголосував за закон про кредити, навіть не прочитавши його

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ