недобудова
У КМДА поки що не готові дати конкретної відповіді, що буде з будівництвами «УкоГруп»

Печерський райсуд столиці відправив під арешт на два місяці співвласника групи компаній «Уко» Анатолія Войцеховського. Бізнесмена підозрюють в ухиленні від сплати податків на суму 12,5 млн. грн., створенні організованої злочинної групи для захоплення земельних ділянок у Києві, привласненні коштів інвесторів. Тож в Україні назріває найбільший будівельний скандал за роки, передає ЛІГАБізнесІнформ.

У період з 2004 по 2013 рік компанії Войцеховського «самовільно захопили земельні ділянки під будівництво 40 об’єктів», стверджують в прокуратурі. Наприклад, це сталося з землею під житловим комплексом «Перлина Троєщини». Там присвоєно 2,6 млн. грн. коштів інвесторів. За даними відомства, деякі об’єкти вводили в експлуатацію на підставі підроблених рішень судів.

Створена ним «УкоГруп» об’єднує кілька десятків юридичних осіб – замовників будівництва житлових і нежитлових будівель в столиці. У розслідуванні ЗМІ зазначалося, що Войцеховський вже не є власником багатьох юридичних осіб, які неформально входять до складу групи. Їх власниками вважаються підставні особи.

Войцеховського затримали 15 липня. Йому інкримінують вчинення злочинів, які підпадають під дію 11 статей Кримінального кодексу. Згідно з повідомленням на офіційному сайті Національної поліції, арешти накладено на 17 земельних ділянок в Києві, на 15 завершених і незавершених будівництв, а також на 94 об’єкти нерухомості, які належать Войцеховському. Заблоковані гроші на рахунках однієї з компаній групи.

Войцеховський дійсно будував будинки без повного пакета документів і часто не оформляв дозвіл навіть на землю, розповідає директор великої будівельної компанії, який побажав залишитися неназваним.

«Це дозволяло знизити собівартість і пропонувати покупцям квартири за дуже низькими цінами. Схема працювала, а будинки вводилися в експлуатацію за рішенням суду», – розповідає він.

За оцінками Київської міськдержадміністрації, зараз структури, пов’язані з бізнесменом, ведуть будівництво на більш ніж 40 об’єктах в різних районах столиці. Протягом останніх двох років основна маса нових будівництв компаній Войцеховського блокувалася КМДА.

Афера Войцеховського в кілька разів перевищує «Еліту-Центр». Кількість ошуканих вкладників досягає 10 тисяч осіб, констатує заступник голови мера з будівництва Олександр Спасибко.

«Розрахувати сумарну вартість житла досить важко. За наявною у нас інформацією, квартири невеликою площею в новобудовах компаній, пов’язаних з Войцеховским, продаються за 230-250 тисяч грн. Демпінгова ціна пов’язана з відсутністю дозвільних документів і недотриманням технічних вимог», – розповів він.

На думку партнера юридичної компанії Lex Associates Івана Трофименка, у потенційних покупців практично немає шансів отримати своє майно, якщо будівництво буде зупинено. З інвесторами оформляли попередній договір, який дозволяє укласти основну угоду на придбання житла.

«Терміни, коли має бути підписана основна угода, не вказувалися», – говорить він.

Інвестори і КМДА повинні дочекатися рішення суду за звинуваченнями, які пред’явлені Анатолію Войцеховському, зазначає консультант з юридичних питань компанії UDP Сергій Перчак. Ця процедура може затягнутися на кілька місяців, після чого місцева влада повинна провести аудит будівель. І лише потім вони зможуть передати об’єкти для добудови іншим компаніям.

«Але девелоперам цікаві тільки ті об’єкти, де частина квартир не продана. Їх реалізація і принесе прибуток», – розповідає Перчак. Він зазначає, що тільки перевірка будівництв може зайняти від двох-трьох місяців до півроку.

У КМДА поки що не готові дати конкретної відповіді, що буде з будівництвами.

«Кожна незаконна забудова розглядається окремо і матиме свій варіант розвитку подій. Можливі варіанти знесення тих об’єктів, які не мають права на існування. Інші об’єкти направимо в правове поле, враховуючи інтереси як міста, так і постраждалих інвесторів», – підкреслює Спасибко.

Ще один варіант добудови будинку високій стадії готовності – об’єднання співвласників в ОСББ і його введення в експлуатацію за свій рахунок. На сьогодні в столиці зафіксована одинична кількість випадків, коли жителям вдалося добудувати кинутий забудовником будинок.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ