Соціолог розповіла про наслідки соціальної нерівності
Соціолог розповіла про наслідки соціальної нерівності

Директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова у статті для Дзеркала тижня зауважила, що в українському суспільстві внаслідок зростання нерівності формується «презумпція несправедливості».

«Прийняття настанови про тотальну несправедливість світу сприяє підвищенню власної самооцінки: всі досягнення є результатом власних зусиль, а невдачі — наслідком несправедливості суспільства. Натомість визнання справедливості суспільства тотожне усвідомленню того, що індивідуальні успіхи є результатом не тільки власних зусиль, а й справедливості суспільного устрою, а невдачі, бодай частково, є наслідком власних помилок», − підкреслила Лібанова.

Також вона зауважила, що перебільшення фактичного розшарування, типове для бідних країн, загострює соціальні проблеми, формує потенційну готовність до протесту. Чим бідніше суспільство, тим гостріше воно реагує на чинну (реально або в його уяві) диференціацію.

За її словами, особливо гострою в цій ситуації є реакція на різке або тривале падіння рівня життя. Соціолог наголошує, що значна нерівність населення є чинником бідності і, відповідно, масштабного вторинного перерозподілу доходів через соціальні трансферти (фінансові ресурси, що передаються з бюджету центрального уряду до бюджетів місцевого самоврядування – ред.).

Експерт зазначила, що масштабні соціальні трансферти обумовлюють високі бюджетні витрати і, відповідно, і бюджетний дефіцит, принаймні більший, ніж був би без необхідності фінансування значних додаткових соціальних трансфертів.

На цьому тлі слід зазначити, що необхідність покриття бюджетного дефіциту провокує інфляцію, яка значно сильніше впливає на рівень життя бідніших верств населення, у свою чергу провокуючи посилення нерівності.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ