533720_20150913191621
Глави МВС Євросоюзу не домовилися про примусові квоти на прийом біженців

Міністри внутрішніх справ країн-членів Європейського Союзу не змогли дійти згоди щодо системи примусових квот на прийом біженців, яку намагається запровадити Брюссель, передає Радіо Свобода.

На терміновій зустрічі, що тривала до пізнього вечора в понеділок, 14 вересня, проти таких квот на розселення у всіх країнах ЄС 120 тисяч біженців знову виступили країни Східної та Центральної Європи. Вони заявляють, що згодні приймати біженців, але лише стільки, скільки визначать собі самі добровільно. Зокрема, міністр внутрішніх справ Словаччини Роберт Калінак заявив, що, на думку цих країн, квоти не є виходом. Він закликав провести саміт лідерів Євросоюзу, щоби знайти такий вихід. Як повідомив єврокомісар у справах міграції Дімітріс Аврамопулос, на зустрічі міністрів були «дуже палкі суперечки». Міністр внутрішніх справ Німеччини, яка виступає за квоти, Томас де Мезьєр сказав, що «гірко розчарований» браком одноголосності в цьому питанні. За його словами, «деякі країни вочевидь не відчувають відповідальності й солідарності», і «це має змінитися», бо інакше «в Європі буде велика проблема».

Міністри змогли лише домовитися щодо програми розселення у всіх країнах Євросоюзу 120 тисяч біженців, що дісталися до Греції, Італії та Угорщини. Як повідомив уряд Люксембургу, який нині головує в ЄС, остаточно цю програму міністри мають затвердити на наступній зустрічі у Брюсселі 8 жовтня.

Також у понеділок, 14 вересня, міністри на зустрічі у Брюсселі домовилися про перший етап переселення 32 тисяч біженців, що прибули до Італії та Греції, до інших держав ЄС. Таку програму переселення 40 (не 32) тисяч біженців протягом наступних двох років Європейська рада висувала ще у травні. Крім того, вони домовилися створити перелік країн, які в ЄС вважатимуть безпечними і прибульці з яких практично не матимуть шансів отримати притулок. Міністри домовилися, що в цьому переліку будуть усі країни Балкан, але щодо Туреччини думки розійшлися через останній спалах напруженості в регіонах цієї країни, де живуть курди.

Через такі результати зустрічі Угорщина оголосила пізно ввечері, що відтепер повертатиме всіх біженців, що прибувають через Сербію, назад до цієї країни, щоби вони просили про притулок там. На кордон Угорщини з Сербією раніше в понеділок були направлені додатково 900 працівників поліції для посилення його охорони. Також в Угорщині у вівторок, 15 вересня, набуває чинності новий закон, згідно з яким нелегальний перетин кордону стає кримінальним злочином і каратиметься позбавленням волі на термін до трьох років і депортацією. Крім того, закон запроваджує значно суворіші вимоги до прохачів притулку для того, щоби вони могли претендувати на статус біженця.

Через кризу з біженцями, які масово прямують до Європи, в першу чергу з країн Близького Сходу та Африки, за попередні два дні вже три країни ЄС – Німеччина, Австрія та Словаччина – оголосили, що тимчасово зупиняють чинність Шенгенських домовленостей про зняття контролю на внутрішніх кордонах між країнами-учасницями і відновлюють цей контроль із метою зупинити неконтрольований нині наплив мігрантів. Таку можливість розглядають ще кілька країн «Шенгену».

Як повідомляв Інформаційний Акцент, раніше ЗМІ опублікували деталі плану Юнкера щодо розміщення 160 тис. біженців. Так, найбільше мігрантів – понад 34 тисяч – повинна прийняти Німеччина. Далі йде Франція з більш ніж 26 тисячами. Польща має прийняти більше 10 тис. біженців. Найменшу кількість мігрантів розмістять на Кіпрі та Мальті.

Читайте: Шенген у небезпеці: через проблему біженців Європа може переглянути Дублінські угоди
Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ