Андерс Аслунд назвав два сценарії розвитку України
Андерс Аслунд назвав два сценарії розвитку України

Шведський економіст, старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд у статті для НВ назвав два можливих сценарії розвитку України.

Аслунд зауважив, що Україна знову опинилася на роздоріжжі. Держава почала демонструвати ознаки економічного зростання, але економіка і надалі залишається крихкою. За його словами, сьогодні вибір України може мати колосальне значення, оскільки він може вивести країну на шлях стрімкого економічного зростання або залишити її зводити кінці з кінцями, як і раніше.

Експерт наголосив, що ці два сценарії можуть призвести до абсолютно різних позицій через десять років. На його думку, досить легко описати оптимістичний сценарій, спираючись на успіхи Польщі чи Естонії. У такому разі після відновлення економічної стабільності Кабінет Міністрів України має підтримувати її, зберігаючи невеликий дефіцит бюджету і поступово пом’якшуючи монетарну політику.

Щоправда, за його словами, песимістичний сценарій ще простіше уявити, оскільки він уже звичний для України. Він спрогнозував, що порушити поточне відновлення можуть три фактори.

«По-перше, без реального припинення вогню на сході України війна змусить уряд підтримувати витрати на оборону на рівні 5% ВВП. По-друге, якщо програма України з Міжнародним валютним фондом зазнає невдачі, економічна стабільність може порушитися. По-третє, якщо нові антикорупційні органи будуть вихолощені, не відбудеться ніякої судової реформи, Україна продовжить страждати від відсутності прав власності. В цих умовах не буде ні прямих іноземних інвестицій, ні зростання внутрішніх інвестицій, ні соціальних реформ, на які так чекали. Державні послуги будуть погіршуватися, і все більше українців захочуть емігрувати. Україна залишиться за межами ЄС, і зростання буде слабким − на 2-4% за рік», − резюмував експерт.

Крім того, він спрогнозував, що наступний рік покаже, який шлях Україна вибере, і саме цей шлях визначить її долю.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ