Політолог закликав світ остерігатися трьох найбільших загроз
Політолог закликав світ остерігатися трьох найбільших загроз

Політолог, експерт у галузі міжнародних відносин Фарід Закарія у статті для НВ назвав три головні загрози сучасному світові.

На його думку, ситуація в Україні навряд чи зміниться протягом найближчого року, але варто турбуватися про її долю в більш широкій перспективі, оскільки нині світова система стикається з величезним викликом.

Перший виклик світу, за словами Закарії, – громадянська війна в Сирії. Він нагадав, що кількість біженців зростає з кожним днем, а вирішення конфлікту так і не знайдено.

Аби усвідомити масштаб сирійської проблеми, потрібно подивитися на неї з точки зору Заходу: «Ми ненавидимо Башара Асада, оскільки вважаємо, що він є джерелом цієї кризи. Ми виступаємо проти нього. Друга найбільша військова сила в Сирії – Ісламська держава, і її ми теж категорично не приймаємо. Далі йде Аль-Каїда (або Ан-Нусра), і ми, звичайно ж, теж проти неї. Ми хочемо стабільності в Сирії, але ми там проти всіх. Відчайдушно намагаємося знайти когось, кого можна підтримувати, розуміючи, що це повинна бути демократична сила, здатна здолати ІД, Асада, Ан-Нусру, встановити порядок у Дамаску, об’єднати країну і підтримувати її демократичний устрій. Якби ми знайшли таких хлопців, то з радістю дали б і гроші, і зброю. Але поки ми їх не знайшли, і навряд чи знайдемо».

Другий виклик, за словами політолога, – Північна Корея. Експерт підкреслив, що світ дарма «закупорив» цю проблему. На його думку, політику адміністрації Президента США Барака Обами щодо Північної Кореї можна описати як «стратегічну терплячість» за принципом: «лише б не торкнулося мене».

«І це раціональний підхід, адже неможливо вирішити всі проблеми у світі. Але заковика в тому, що хлопець божевільний. Що він збирається робити з усім цим арсеналом? Ми думаємо, ніби знаємо, але насправді, це не так. Ризик для наших союзників постійно збільшується. Насамперед для Південної Кореї та Японії», – пояснив фахівець.

Крім того, він наголосив, що варто остерігатися третього виклику – відчуження Заходу. Незважаючи на глобалізацію, вільну торгівлю і наплив біженців, західні демократії чітко рухаються в бік відгороджування від решти світу.

Політолог зауважив, що сьогодні одним із найбільш тривожних поворотів у зв’язку з цим може стати обрання президентом США скандального республіканця Дональда Трампа, який може піти на співпрацю з Путіним, змиритися з анексією Криму і т. д.

«Японія повинна сама дбати про свою безпеку, і можливо, їй для цього дійсно потрібні ядерні озброєння. Всі ці рішення американський президент може прийняти самостійно – йому не потрібен для цього ні Конгрес, ні союзники, ніхто. Я дуже боюся цієї перспективи. На мою думку, це найбільша загроза для світу. Люди часто запитують мене, якої світової кризи я побоююся найбільше, на що я відповідаю: найбільша загроза знаходиться не в Сирії і не в Іраку, а у Вашинґтоні», – підсумував Закарія.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ