Ердоган видав указ, яким змінив систему управління збройними силами Туреччини
Ердоґан видав указ, яким змінив систему управління збройними силами Туреччини

Турецький президент Реджеп Тайіп Ердоґан 31 липня видав указ про кардинальне реформування армії країни. Документ надає президенту і прем’єр-міністру Туреччини право безпосередньо віддавати накази керівництву армії, авіації та флоту. Про це інформує DW.

Документ також передбачає продовження кадрової чистки і звільняє 1389 військовослужбовців, зокрема, заарештованого днями головного військового радника Ердоґана, повіреного в справах начальника генштабу і головного секретаря міністра оборони. Крім того, командування збройними силами переходить повністю до Міністерства оборони, військові шпиталі – в підпорядкування Міністерству охорони здоров’я, а не армії.

До складу вищого військового суду включать заступника прем’єра і міністрів юстиції, закордонних і внутрішніх справ. Всі військові школи і академії закриваються, в той же час створюється новий національний університет оборони для підготовки офіцерів.

Збройні сили Туреччини вважаються другими за потужністю серед країн-членів НАТО після американських. Досі вони підпорядковувалися безпосередньо генеральному штабу. Станом на 2015 рік чисельність армії Туреччини складала 410 тисяч осіб. Турецькі військові після реформ Ататюрка в 1920-30-х вважалися гарантами світського характеру держави, протягом останнього століття армія неодноразово організовувала перевороти через ризик ісламізації. Путч 2016 року став першим невдалим.

Нагадаємо, в ніч на 16 липня в Туреччині була зроблена спроба військового перевороту. У країні ввели військовий стан і комендантську годину. Згодом влада країни заявила, що спробу заколоту придушено, а більшість його організаторів затримали.

Під час зіткнень, за останніми даними, загинуло понад 260 осіб, понад 1,4 тисяч осіб зазнали поранень. Після спроби путчу в Туреччині не менше 45 тисяч осіб затримані, звільнені або відсторонені від роботи турецькою владою.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ