Віктор Лешик, журналіст
Віктор Лешик, журналіст

Історія насправді дуже циклічна. І в час, коли її спіралі детально фіксуються ЗМІ, стає особливо моторошно від того наскільки буквально повторюються події. Велика депресія США 1932-1933 років накрила не тільки найбільшу економіку світу (вже тоді такою вона була), але й, зрозуміло, за ланцюжком і всі інші країни з ринковою економікою.

Однак СРСР у цей час вихвалявся своїми Дніпрогесами і тихцем закопував будівельне сміття – українських селян і зеків по гулагах і ярках. Крім того, Сталін зумів у 1939-40 роках значно приростити територію за рахунок окупованої Фінляндії, Прибалтики, Західної України. Значно прибавила і гітлерівська Німеччина…

А що ж країни усталеної демократії? Вони так само, як і зараз після масштабної фінансової кризи 2008 року, перебувають у стані розгубленності.

Є економісти та історики, котрі вважають, що саме Друга світова війна об’єктивно поклала край глобальній економічній кризі. Величезні обороні замовлення, розвиток нових технологій потягнув за собою структурні зміни в економіці. Переконаний, що у Кремлі чимало радників Путіна та й він сам близький до такого бачення розвитку світу. Саме цим можна пояснити його ігрища в Україні та Сирії. Кроки Путіна виглядають нелогічними, однак оборонний бюджет РФ, як і оборонні бюджети європейських країн починають стрімко рости… В ЄС цілком серйозно поновили питання про власні збройні сили, окремо від США.

І справді це схоже на незалежний від волі людей об’єктивний процес. І лавина фактів ніби підштовхує саме до такого фатального висновку: без великої війни глобальну економічну кризу не подолати.

Однак змиритися з такою фатальністю мені не дають слова лауреата Нобелівської премії фізика і філософа Іллі Пригожина, сказані у книзі «Конец определенностей»: «Ми живемо в епоху флуктуацій та біфуркацій, коли індивідуальні дії є суттєвими. Тому кінець визначеності в науці означає початок особливої відповідальності людини за долю природи і людства».

Джерело: Viktor Leshyk

БЕЗ КОМЕНТАРІВ