Віктор Лешик, журналіст
Віктор Лешик, журналіст

Ми живемо в епоху брендів. Вартість бренду Apple коливається в межах 150 000 000 000 доларів. Не компанії, як такої, з усіма її активами — а лише бренду.

І це стосується не лише комерців. Це працює сьогодні також стосовно країн.
Так, бренд USA в жовтні минулого року оцінювався в 20 трильйонів доларів, а бренд «Росія» за рік війни в Україні схуд з 1,16 трильйона до 810 мільярдів доларів. Бренд «Україна» у цей же час оцінювався лише в 44 мільярди доларів.

Зрозуміло, що це все — досить умовно, і ніхто бренд США чи бренд Україна продавати не буде. Однак за цією ринковою символікою прихований глибокий смисл. Україна порівняно з Росією — новачок серед держав. Деякі навіть вважають нас вискочками, парвеню, незакононародженим дитям… Більше того: від Джорджа Буша-старшого, котрий у Києві нас відмовляв від «захоплення суверенітетом» — до сьогоднішнього кандидата в президенти США Дональда Трампа, Україна, як камінець, що потрапив під час офіційного прийому в лакований черевик, — муляє-коле, а викинути не можна.

Росію там мало хто любить. Вона скандальний, незговірлийвий, але старожил Європи. Ще з походів Суворова добровільно Росія взяла на себе функції поліцейського Європи. Це злить-дратує, але часом і рятує, як було з Гітлером. А ще в Росії Достоєвський, Дягілєв, Толстой, Гагарін, «Большой», водка, Калашніков… Зрештою, все те, з чого складається бренд «Росія». Наш бренд тим часом Чорнобиль — курчата по-київськи — Майдан — «Динамо» Київ…

Пишу все це не для того, що вкорінити меншовартість. Навпаки, для усвідомлення: ми ще тільки-тільки з’являємося на історичному горизонті як держава, щось на зразок курдів. І Папа, цьомкаючись з главою РПЦ, не думав ображати українців. Скоріше за все, він і не пам’ятав про них. І під час Мюнхенської конференції ми були просто одним із районів напруженості, й не більше.

Це слід враховувати, але не комплексувати. Бо закомплесовані люди весь час думають тільки про зовншнє — імідж, оцінка кимось… А треба вчитись всередині так діяти, щоб поважати одне одного і пишатись своїм українством.

Робота київського художника Андрія Єрмоленка
Робота київського художника Андрія Єрмоленка

БЕЗ КОМЕНТАРІВ