Віктор Лешик, журналіст
Віктор Лешик, журналіст

Курс на Узбекистан.

Його нам після скандалу з Панамськими офшорами президента Петра Порошенка інтенсивно нав’язують наймити Юрія Стеця.

Чому саме на Ташкент? Ровесники і так розуміють, а молодшим поясню.

Ера перебудови розпочалася у СССР низкою гучних антикорупційних скандалів. І серед них найрезонанснішою була справа бавовнярів Узбекистану. Їхнє начальство приписувало тисячі тонн не зібранної бавовни і отримувало сотні мільйонів рублів собі на кишеню.

Слідчі Гдлян та Іванов
Слідчі Гдлян та Іванов

У багаторічній афері були задіяні тисячі людей у самому Узбекистані та чимало суміжників за межами його. Перший секретар Компартії республіки Шараф Рашидов застрелився, сотні керівників було заарештовано. Слідчі з Москви Микола Іванов і Тельман Гдлян стали популярними, як комісар Катані з італійського серіалу.

І раптом — різко стоп. З Кремля надійшла команда «все згортати». Починалися відцентрові рухи за суверенітет. І свіжі узбецькі керівники лякали не лише сепаратизмом, а й скаржилися на те, що краєм взагалі нікому буде управляти — бо всі керівники до тієї чи іншої міри були задіяні у бавовняній афері.

Кремль послухався, боротьбу з корупціонерами припинили.

І де сьогодні Узбекистан? Тупо сидить у кишені Володимира Путіна, котрий за лояльність час від часу списує держборги узбекам. Усім в Узбекистані заправляє велика сім’я Іслама Карімова, без якої значна частина узбеків уже й не уявляє себе.

Слідча група в «узбецькій справі» демонструє вилучені у злочинців цінності. Москва, 1988 рік
Слідча група в «узбецькій справі» демонструє вилучені у злочинців цінності. Москва, 1988 рік

Отаке майбутнє пропонують нам порохоботи, закликаючи припинити «руйнувати державу, яка воює». Тобто не звертати увагу на корупцію. Усім записатися у сліпий траст.

Я, може, і згодився би на компроміс, якби не знав —  до чого він привів узбеків.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ