Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»
Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

Президент США Трамп в Україні

Політика США по відношенню до України кардинально не зміниться. Тому що з 2014-го року США і Україна є природними геополітичними союзниками. Точно так, як США і Росія є природними ворогами, які можуть тільки вимушено і тимчасово співпрацювати за рахунок інших країн.

Тому в стратегічному плані україно-американські відносини не змінюватимуться. Але є дві небезпеки для України, які виникли після обрання президента Трампа. На відміну від Клінтон, яка дуже добре знала «українське питання» і не збиралася міняти свою політику, новій Адміністрації президента США Трампа знадобиться півроку для того, щоби виробити свою стратегію щодо України. Тому може виникнути пауза в інтенсивних українсько-американських відносинах, якою одразу скористається Росія. Путін швидко скористається цим «вікном можливості» для того, щоби відірвати Україну від США. За цей час Кремль зробить все можливе для того, щоби домогтися переформатування політичного ландшафту України на свою користь. У разі успіху Кремль поставить США перед доконаним фактом. Перш за все, поки президент США Трамп буде зайнятий своїми внутрішньополітичними справами, Путін спробує змусити Україну погодитися прийняти ганебні Мінські угоди і повернути свої позиції в нашій країні. У нього на це є ресурси, як в Росії, так і всередині України («п’ята колона»). А тепер у нього з’явився шанс і час.

Друга небезпека полягає в тому, що виникла пауза, тимчасова невизначеність у відносинах США з Україною, що може породити ілюзію, як в Росії, так і Україні, що Америка кидає, зраджує нашу країну, залишаючи її наодинці з Росією. А знаючи непатріотичність і кон’юнктурність нашої корумпованої еліти, яка легко змінює свої геополітичні погляди, атака Путіна на Україну може досягти своєї мети. Тим більше що США публічно вимагають проведення реформ і самоочищення правлячого класу України, а Путін, навпаки, заохочує корупцію в Україні як спосіб контролю.

Коли до літа 2017 року новий президент США Трамп зрозуміє, що Україна – це «м’яке підчерев’я» Росії і що вона займає унікальне місце в американській міжнародній стратегії стримування агресивної політики Кремля в світі, наші відносини з США отримають новий сильний імпульс і динаміку. Важливо, щоби за цей час Україна не наробила помилок і не піддалася на шантаж, спокусу й тиск з боку Росії. А до осені 2017 року США енергійно візьмуться за «зачистку» української еліти від проросійських і корумпованих, консервативних, популістських сил, що дозволить їм перетворити Україну, якщо не на «вітрину Заходу», то форпост європейської безпеки.

Джерело: Виктор Небоженко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ