Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»
Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

Це не сенсація. Він давно збирався залишити неспокійне місце глави Адміністрації Президента (АП) України. І справа не в особистих стосунках між Порошенком і Ложкіним. Мало хто пам’ятає, що одним з перших тез нового президента Порошенка був новий критерій відбору людей в АП. Порошенко відкрито заявив, що в АП набиратимуть виключно багатих та успішних людей. Зумівши створити величезний бізнес, вони зуміють легко впоратися з українською політикою. Це класичний принцип олігархата – якщо я отримав владу, то вона повинна приносити мені більший дохід. Не національні інтереси країни, реформи або оборона є метою таких політиків-бізнесменів, а отримання додаткових доходів, завдяки своїй владі. Згідно з цим критерієм, заступником голови АП Порошенка став мільярдер Юрій Косюк. А главою АП став мультимільйонер Борис Ложкін. Згодом Порошенко усвідомив дурість цієї тези, бо робота його АП – одна з найгірших за 25 років. Серед призначених першим зрозумів свою помилку Юрій Косюк, який після успішного вирішення своїх бізнес-задач швидко залишив АП.

Борис Ложкін теж вже за рік зрозумів, що при підозрілому і жадібному Порошенкові не вийде швидко збагатитися і наздогнати більш щасливих молодих мультимільйонерів на кшталт Хомутинника або Льовочкіна. Тому він захотів стати послом України в США. Але американці порадили йому спочатку «потренуватися» на посаді посла України в Росії, натякаючи Ложкіну на його міцні зв’язки з російськими олігархами і правою рукою Путіна Сурковим. Ложкін зрозумів, що, перебуваючи поруч з Порошенком, він багато не заробить, а час йде і може комусь доведеться відповідати за все, що відбувається зараз в країні. А Ложкін не хоче бути крайнім. Публікуючи свою книгу «Четверта республіка», Ложкін дає зрозуміти, що він збирається залишитися на плаву і після політичної поразки президента Порошенка. Він врахував успішний досвід саморятування Литвина і Льовочкіна, після того як вони залишили пости глав АП.

Крім цього є ще одна об’єктивна причина відходу Ложкіна з поста Глави АП. Президент Порошенко за два роки свого правління не здобув жодної перемоги над російським агресором, не виконав своїх передвиборних зобов’язань, не провів жодної реформи, допустив жахливе зубожіння мільйонів людей, підняв на найвищий рівень елітну корупцію в країні. Тим не менш, він зумів підім’яти по себе депутатський корпус Верховної Ради, запанувати в Кабінеті Міністрів України і отримати контроль над більшістю ЗМІ. Посваривши між собою олігархів, він став вищим за них. Таким чином, він сконцентрував в своїх руках, набагато швидше за попереднього президента Януковича, величезну особисту владу над економічними і політичними інститутами країни і не збирається міняти свою успішну політику імітації реформ, маніпулювання і залякування населення країни.

Для утримання і зміцнення цього режиму особистої влади, президенту Порошенко потрібна зовсім інша Адміністрація, яка б управляла вже не тільки президентською вертикаллю, але й усіма гілками влади, державними органами і політичними структурами країни. На перший план виходять не піар президента, не налагодження відносин з громадськістю та пресою, бізнесом, чим активно займався Ложкін, а залагодження і використання конфліктів між органами влади, силовиками і бізнес-групами. Новий глава АП Порошенка повинен буде увібрати в себе найгірші риси попередніх одіозних глав АП –Литвина, Льовочкіна, Медведчука. Він має бути готовим взяти на себе весь негатив президента Порошенка, чого не сильно хотів робити Ложкін. І не піар, а шантаж, маніпуляції, брехня і примус стають головним засобами управління народом. І в цій ситуації Ложкіну, як фахівцю з політичного маркетингу, комунікацій з ОМ і ЗМІ, краще відійти в бік під час формування олігархічної президентської республіки, яка виникає на наших очах – на руїнах Майдану, нездійснених реформ і судомах українського парламентаризму.

Джерело: Виктор Небоженко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ