Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»
Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

Без сумніву, Джамала краща і талановитіша за російського співака Лазарєва. Представник Росії геть позбавлений індивідуальності, але його виступ був багатшим і більш технологічним. Декорації та сцена під час виступу Лазарєва відігравали більшу роль, ніж його голос або яскрава пісня. Він – Діма Білан старшого віку, якому важко стрибати на сцені. А вона – чудова джазова співачка, яка і не намагалася сподобатися.

Прізвище співака від Росії Лазарєва на «Євробаченні» можна було замінити на будь-яке інше прізвище або навіть країну. Ніхто б і не помітив заміни. Співачку від України Джамалу на «Євробаченні» не сплутаєш ні з ким. Відмова від «російськості» і підробка під євромузичні стандарти у виступі Лазарєва не допомогли Кремлю отримати бажану перемогу. Хоча, повторюємо, псевдоєвропейський виступ Лазарєва різко контрастує з консервативно-націоналістичним і мілітаристським шабашем, який характерний для сучасної Росії. Бурхлива імітація Лазарєва «європейських веселощів», яку так ненавидять ура-патріоти Росії, не пройшла на «Євробаченні». Перемогла щирість, талант і високе мистецтво Джамали.

Тепер у нас є дві знамениті жінки України нового покоління – Савченко і Джамала. І поки жодного сильного чоловіка-політика.

Звичайно, «Євробачення» це також політика і прояв «м’якої сили» різних країн. Результат конкурсу «Євробачення» – це боротьба ворогів і друзів Європи, бо билися, по суті справи, дві країни – агресор (Росія) та його жертва (Україна). Європа це добре розуміла. Співак від Росії зображував «свято життя» і знамениту гібридну стратегію Путін – «нічого не сталося, після того, як ми окупували Крим і Донбас, принесли стільки горя в Україну».

Джамала
Пісня «1944» у виконанні Джамали увійшла в історію Європи

Співачка від України Джамала відкрито закликала до глибоких почуттів і не приховувала свій біль за свій народ. Європа відчула різницю і зробила естетичний та політичний вибір між двома країнами на користь України

Саме зараз, коли певна група політиків Росії та України намагається реалізувати мінські домовленості про імітацію повернення Україні Донбасу, Європа раптом нагадала, що наступною в цьому територіальному кривавому конфлікті буде доля Криму. Путіну нагадали, що доведеться віддавати не лише Донбас, але й Крим. Загальноєвропейська підтримка кримських татар, саме зараз, коли путінська «охранка» серйозно душить корінних жителів Криму є дуже сильним ударом для міжнародного честолюбства Кремля.

Так, у виборі Джамали Європою багато політики. Але перемога Лазарєва була б ще більшою політикою, бо довела б правильність стратегії Путіна, спрямованої на критику і розкол Європи будь-якими засобами – від стимулювання нелегальних іммігрантів до підкупу європейських політиків. Це «Євробачення» показало перемогу політики єдиної гуманної Європи над маніпулятивною стратегією Кремля.

Друге, дуже важливе повідомлення, яке послав Захід особисто президенту Путіну. Якщо Кремль вирішив розіграти карту історичної пам’яті та нагадати світові про визначну роль СРСР у Другій світовій війні в 1945 році, то доведеться брати відповідальність і за 1944 рік – рік депортації кримських татар.

Результати «Євробачення» показали, що Європа втомилася від прилизаних музичних «механічних коників», які стрибають по сцені, віддаючи данину поваги високій майстерності та громадянській патетиці. Це було ризиковано, але талант і віра Джамали врятували ситуацію. Європі явно набрид натовп імпозантних «бородатих жінок» в естраді та політиці. Гібридні співаки з’явилися в Європі одночасно з гібридними політиками.

Нарешті, ми знаємо місто, де буде наступне «Євробачення» – це Дніпро або Київ. Через свій сепаратизм Донецьк «пролітає» – за любов до Путіна треба платити. У Донецьку вже немає футболу, а тепер не буде і музики.

Джерело: Віктор Небоженко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ