Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник, економіст, народний депутат

Уже не перший місяць читаю переможні реляції щодо рекордного залишку коштів на рахунку казначейства (на початок грудня 2015 року – 48 млрд. грн.). У багатьох моїх колег з парламентському цеху це створює ілюзію здорового стану наших державних фінансів і породжує нестримне бажання «прилаштувати» ці кошти й збільшити бюджетні видатки. Та важливо правильно розуміти і трактувати цифри.

Оцінюючи «рекордні» числа на рахунку уряду, забувають про явище, яке називають інфляцією. Два попередні пікові значення рахунку на 1 грудня були зафіксовані у 2005 та 2008 роках – 27,4 та 17,0 млрд. грн. відповідно. Стверджую, що 2005-го був значно вищий рівень запасу коштів, ніж зараз, а 2008-го – близький до нинішнього. Бо за цей час споживчі ціни зросли у 3,6 і 2,3 рази. І в цінах 2005 року нинішні 48 млрд. перетворюються на 13 млрд. грн.

Такий висновок можна зробити, якщо віднести залишки коштів до доходів загального фонду держбюджету. Зараз залишки становлять 10,6% доходів бюджету за одинадцять місяців. 2005-го вони дорівнювали 36,1% доходів, 2008-го – 10,2%.

У нинішніх умовах діє додатковий чинник, що вимагає оперувати значно більшими сумами коштів на казначейському рахунку.

Казначейство є великим банком, що здійснює розрахунково-касове обслуговування бюджету. Як і будь-який банк, для безперебійного обслуговування рахунків казначейство мусить мати постійний незнижуваний запас. Що більші обороти бюджету, то більші запаси потрібні. А номінальні бюджетні прибутки і видатки за останні роки значно зросли за рахунок високої інфляції.

Але через казначейство проходять не лише доходи і видатки бюджету. За останні роки різко зросли обороти, пов’язані з поверненням позик та їх залученням. Через бюджет проходить лише сплата відсотків за боргами та позичені кошти на фінансування видатків, без коштів на погашення старих боргів. За десять місяців лише на погашення позик (без сплати відсотків) витрачено понад 100 млрд. грн. (10 млрд. щомісяця).

Нерідко великі виплати за боргами припадають на один день, для чого треба накопичувати кошти. І ці суми непорівнювані з тими, що сплачували будь-коли раніше. Для порівняння: тільки на сплату відсотків за боргами з рахунку уряду витрачають зараз за місяць у півтора рази більше, ніж 2008-го витрачено за цілий рік.

Вартий уваги ще один момент. За десять місяців отримано 80,7% річної суми доходів. Водночас видатків здійснено лише 70,7%. Це значною мірою формує залишок коштів, які традиційно в останній місяць бюджетного року «проїдають».

Підсумовуючи. Наявність значної суми грошей на рахунках уряду ще не свідчить про безпроблемну ситуацію. Позитивом є лише те, що казначейство вийшло з режиму роботи «з коліс», коли на рахунках постійно відсутні кошти. Принаймні підстав для відмови платежів за дорученням клієнтів через відсутність коштів на рахунку немає. Дуже сподіваюся, що ніколи більше і не буде.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ