Віктор Пинзеник, нардеп, колишній віце-прем'єр і міністр фінансів України
Віктор Пинзеник, нардеп, колишній віце-прем’єр і міністр фінансів України

Чому ми не можемо відмовитися від кредитів МВФ?

Побутує думка, що за рахунок коштів МВФ закривають нестачу коштів державного бюджету – покривають його дефіцит. Якби проблема була лише в цьому, то питання можливості відмови від таких коштів мало б право на існування.

Бюджет фінансує видатки у гривні. Для покриття його дисбалансу потрібна гривня. А вона є нашим внутрішнім продуктом. У нас для цього нерідко використовують інститут, в якому бездонна бочка гривень – НБУ. З цієї бочки покривали нестачу коштів торік. І цього року на внутрішньому ринку єдиним позичальником грошей для уряду є Нацбанк.

Хоча таке гривневе фінансування я інакше ніж варварством, звісно, не назву.

Але ми маємо ще один проблемний дисбаланс – між потоками валюти за межі України та її притоками. Фахівці називають його платіжним. Вибачте, фахівці, за це і подальші спрощення.

ПРИТОКИ ВАЛЮТИ АБО «ДОХОДИ»: експорт, залучення кредитів.

ВІДТОКИ ВАЛЮТИ АБО «ВИДАТКИ»: імпорт, боргові виплати.

Торгова частина потоків у нас стала позитивною – експорт перевищує імпорт. Уже торік це перевищення становило 4 млрд. доларів. Але! Є ще борги. За рік на їх обслуговування потрібно 59 млрд. доларів. А звідки їх узяти? В запасах у НБУ на 1 грудня – 13 млрд. Очевидно, що без нових позик закрити цей розрив неможливо.

Сподіваюся, всі добре усвідомлюють, який це має стосунок до обмінного курсу гривні.

Я не скажу новини, зазначивши, що цей розрив був також раніше, й тривалий час його покривали новими кредитами. Але зумовлене цим постійне зростання боргів колись мало закінчитись неминучим – нам перестали позичати. Наголошу: йдеться не про гривню, а про валюту. А долари, як відомо, НБУ «надрукувати» не може.

За останні два роки уряд України не зміг позичити на зовнішніх ринках жодного долара. Я не беру до уваги 2 млрд., які нам дали під ґарантії США, бо це «позичили» ґарантії США, а не ми.

У цих умовах єдиним способом утримати ситуацію і вийти з неї «швидка допомога» МВФ. Це базовий кредитор, на поведінку і рішення якого орієнтуються і «нанизуються» кошти цілого ряду кредиторів: ЄС, Світового банку, урядів світу, міждержавних європейських банків. Водночас це – дуже потрібний сигнал для приватного зовнішнього фінансування. Немає грошей МВФ – інші теж «завмирають».

Але спеціальні кредитори, на відміну від звичайних, так просто грошей не дають. Вони кредитують під зобов’язання влади «вирулити» із ситуації. Були часи, коли з цим в Україні справлялися, коли не потрібно було викликати «швидку допомогу» МВФ. Але зараз у країни альтернативи доступу до твердої валюти немає.

Його мета – не просто закрити «дірки», а поступово позбутися їх.

У мене не вкладається в голові те, що зараз коїться навколо бюджету та податків, які є нерозривними. І не тільки в стінах парламентського цеху, де мало замислюються над наслідками пропонованих рішень. Таке враження, що уряд теж не знає, що терміни надання чергової «порції» грошей уже минули. А деякі публічні заяви (вже майже без дипломатії) мало зрозумілі в урядових кабінетах.

Уряд твердо переконаний у підтримці його варіанту дій? У мене такої впевненості немає. Якщо хочуть вилікуватися від запоїв, кидають пити. А не чекають нової дози, щоб похмелитися – водночас постійно заявляючи про рішучі наміри кинути пити.

Протверезіння все одно настане. Але буде болісним. Тому гарячим головам раджу стати під холодний душ і ухвалювати відповідальні рішення.

  • Виталий

    Какой молодец! А не правительство-ли создаёт разнообразные органы центральной власти (например, НКРЕКУ и т.д. по “регулированию” чего-нибудь или установке каких-нибудь цен…), куда спокойно заходят олигархи, открывают ногами двери и ПРИКАЗЫВАЮТ членам таких комиссий-комитетов установить тарифы на электричество, воду, тепло для населения и т.д.?! При этом все эти Ахметовы и иже с ними подонки отнюдь не владеют государственными предприятиями, а имеют уже свои, приХватизированные… Что, опять им отдавать работающие и приносящие прибыль предприятия? Или это очередной раунд воровской прихватизации, ради которой и был затеян Майдан ОПГ Порошенка!?