Віктор Пинзеник, нардеп, колишній віце-прем'єр і міністр фінансів України
Віктор Пинзеник, нардеп, колишній віце-прем’єр і міністр фінансів України

Доходи бюджету в поданому урядовому проекті закону завищені.

Надходження до казни залежать від темпів зростання економіки, інфляції (зростання цін) та системи оподаткування. Відкладемо в бік пропоновану урядом податкову реформу, яка доходів не додає.

За моїми оцінками, встановлений показник доходів загального фонду державного бюджету 2015 року буде виконано. А це 492 млрд. грн. При цьому я не враховую коштів, отриманих від продажу 3G-ліцензій. Бо це прибутки не від економіки, а від продажу активів. А головне – це разові, неповторювані доходи. Прибутки загального фонду держбюджету 2016 року – 563 млрд. грн.

За наведеними цифрами ще неможливо оцінювати динаміку. Два істотні чинники потребують врахування. Наступного року припиняється стягнення додаткового імпортного збору в розмірі 5 і 10%. Крім того, значно зменшуються відрахування до бюджету від Нацбанку. Втрата доходів за цими двома каналами перевищує 40 млрд. грн.

Нескладні оцінки показують, що уряд очікує збільшення доходів загального фонду з урахуванням наведених раніше обставин майже на 30%. Щось не «грає». Бо…

Уряд прогнозує зростання економіки на 2%, а споживчих цін (грудень до грудня) – на 12%. Або на нас чекає неочікуваний економічний бум, або повторення ситуації нинішнього року. Доходи бюджету 2015 року виконуються не тому, що вони були реальними, а тому що «допомогла» інфляція.

Уряд рахував проект бюджету з інфляцією 12%, але трохи недорахував. Бо за даними одинадцяти місяців, у річному вимірі вона перевищила 46%.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ