Віктор Пинзеник, народний депутат України, колишній віце-прем'єр і міністр фінансів
Віктор Пинзеник, народний депутат України, колишній віце-прем’єр і міністр фінансів

Україна не може обійтися без кредитів МВФ. Перш за все, це пов’язано з великим зовнішнім боргом 127 млрд. доларів — із яких 52 млрд. припадає на короткотермінові виплати протягом найближчих дванадцяти місяців. Погасити цей борг гривнями неможливо. Для цього потрібна тверда валюта.

Експорті надходження в останні два роки лише трохи перевищують виплати з імпорту. Залишається питання джерела виплати 52 млрд. доларів боргів. Резерви перекрити їх не можуть. Бо їх усього 13 млрд. доларів. А тому в нинішніх умовах утримати ситуацію без нових кредитів неможливо.

Другий принциповий момент.

Дорога на ринок приватних запозичень зараз для країни закрита. Єдиним каналом отримання валюти залишився Міжнародний валютний фонд. Варто зазначити, що всі інші канали (Світовий банк, ЄС, уряди інших країн) діють лише тоді — коли працює програма з МВФ. Водночас це — позитивний сигнал для майбутніх приватних інвесторів.

Мушу відзначити ще одну важливу обставину. Кошти МВФ потрібні не для того, щоби просто «залатати дірки», як це звикли робити українські політики. Кредит — лише спосіб отримати перепочинок, час для ухвалення непростих, часто неприємних рішень. Й саме вони покликані усунути причини, що зумовили нинішню боргову пастку, аби надалі ніколи не звертатися до «швидкої допомоги» — МВФ.

Оприлюднену днями заяву Фонду щодо співпраці з Україною не варто сприймати як відмову надати кошти. Це чітка й очевидна ув’язка виділення кредитів із реальними реформами. З рішучими діями, на які так і не наважилися в Україні. А без них користі від грошей МВФ немає. Бо в такому випадку вони лише створюють ілюзію руху, заганяючи проблему вглиб.

Дуже хочеться сподіватися, що в нинішній непростій ситуації українські політики переймуться відповідальністю за країну. І відмовляться від популізму, щоб ухвалити рішення — необхідні для економічного відновлення та продовження співпраці з МВФ.

Іншого шляху не існує.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ