Віталій Касько: Зміни в законодавство про ГПУ – розподіл портфелів між двома фракціями коаліціі

Віталій Касько
Віталій Касько, колишній заступник генпрокурора України, адвокат

Законопроект, яким Верховна Рада сьогодні дозволила призначити на посаду Генпрокурора Юрія Луценка, має ще декілька цікавих норм. І лише одна з них має стосунок до реформування прокуратури – це можливість призначати прокурорами в регіональні і генеральну прокуратури людей з юридичним, а не лише прокурорським стажем (правники з-поза системи зможуть претендувати на вакантні посади).

Але ж цього не достатньо. Якщо вже вирішили вносити зміни в закон, то треба було підійти до цього ретельно. Бо навіть проблема контрольованого прокурорського самоврядування законом не вирішена остаточно, і «обрані» під пильним контролем Шокіна-Севрука органи зможуть поновити свої повноваження через суд, як це успішно роблять люстровані прокурори.

В той же час, з ухваленого законопроекту 4645 зникли норми про обов’язкове проведення конкурсів на посади в генеральну і регіональні прокуратури, які були в проваленому напередодні законопроекті 4469. Відкриті для зовнішніх кандидатів конкурси на всі посади життєво необхідні для перезавантаження відомства.

Вірогідно, відмова від закріплених законом конкурсів – результат політичних домовленостей, щоби законопроект таки зміг набрати необхідну кількість голосів. Так само результатом політичної домовленості є норма про першого заступника Генпрокурора, якого мають призначати на строк повноважень самого керівника ГПУ. Очевидно, що це просто розподіл портфелів між двома фракціями коаліціі.

У новопризначеного Генпрокурора, однак, навіть в цих непевних законодавчих рамках залишається можливість власним рішенням повернути прокуратуру на рейки реформ. Але як показує досвід, політичної волі для цього дуже бракує…

Джерело: Віталій Касько

БЕЗ КОМЕНТАРІВ