Володимир В'ятрович, історик
Володимир В’ятрович, історик

Навчити пам’ятати.

Намагаємося відновити національну пам’ять — повернути в суспільну свідомість витерті з нашої історії біографії, події, цілі періоди.

Але цього не досить. Маємо повернути суспільству властивість, яка системно викорінювалася тоталітарним режимом —  здатність пам’ятати.

В комуністичні часи вона була не просто непотрібною, а небезпечною. Пам’ять заважала людині пристосуватися до навколишніх обставин, стати частиною системи. Врешті вижити.

Жахи довколишніх реалій витіснялися з свідомості крикливою пропагандою. Тому 1930-ті для совєцької людини — це час індустріалізації, великих будов, «ривка в майбутнє», а не страшних репресій. 1940-ві — це час «Великої перемоги», а не найжахливішої в історії людства війни.

Вміння забувати, як елемент стратегії виживання, ми успадкували в наших предків. Тепер час позбутися його, бо нині воно заважає нам жити. Саме воно змушує раз-у-раз повторювати ті самі помилки, не дає можливості накопичувати та, головне, використовувати досвід, за який іноді заплачено дуже дорогою ціною.

Джерело: Volodymyr Viatrovych

БЕЗ КОМЕНТАРІВ