Владислав Дейнего
Владислав Дейнего розповів про своє уявлення «держави»

Росія нерідко наводить аргумент, що нібито прогрес на сході України неможливий тому, що Україна докладає недостатньо зусиль для проведення виборів на Донбасі під міжнародним контролем, як того вимагають мінські домовленості. Про це пише кореспондент Frankfurter Allgemeine Конрад Шуллер.

Українська влада, своєю чергою, заявляє, що це неможливо через те, що «керівництво проросійського державного утворення занадто далеко від проведення чесних і вільних виборів: під автоматами терористів не можуть почуватися в безпеці та бути захищеними від свавілля ані журналісти, ані виборці, ані кандидати”. Тому справді чесні вибори на Донбасі, на думку Києва, можливі лише під егідою міжнародної збройної місії.

То як же влада «ДНР» і «ЛНР» уявляє собі ці вибори, проведення яких вона так рішуче вимагає? Головний представник від «Луганської народної республіки» в тристоронній контактній групі Владислав Дейнего погодився розповісти про позицію його «держави». Інтерв’ю, між іншим, пройшло в його офісі під портретами Путіна й місцевого «глави» Ігоря Плотницького, повідомляє кореспондент.

Перерахований Дейнего список вимог «в сумі робить неминучою повну перемогу сепаратистів», уклав Шуллер. Зокрема, українські політичні партії, на думку перемовника, «не отримають права брати участь у виборах, оскільки закони ЛНР не передбачають політичних партій як таких». До того ж, за його словами, пропозиція допустити їх до виборів «цинічна», адже «вони (партії) пропонували знищувати людей на Донбасі».

Біженці, які виїхали через війну в Росію, повинні, як вважає Дейнего, «голосувати в РФ через українські консульства». Для тих же людей, які втекли на «незайняті» («ЛНР» і «ДНР») території, Дейнего назвав практично непереборні перешкоди.

«Той, хто виїхав, може голосувати, але тільки за старим місцем проживання, а не через відкріплення», – вважає він.

Своєю чергою, той, хто повернеться, не зможе, за словами Дейнего, «відразу висунути свою кандидатуру» – йому «доведеться не тільки довести свою належність до цієї території декларативно, але й за допомогою своєї діяльності на ній у невеликій часовий проміжок до виборів» .

Що ж стосується ЗМІ, то журналісти «можуть писати все, що хочуть», заявив співрозмовник Шуллера, але для «їхньої присутності на засіданнях виборчкому, так само як для спостереження за підрахунком результатів, буде необхідна акредитація місцевої влади».

Українські ж канали, які «емоційно закликали до агресії проти мирних жителів», як висловлюється Дейнего, «можуть приїжджати на свій страх і ризик».

«Ми не дамо акредитації певним Інтернет-сайтам. А ось серйозним ЗМІ ми, як правило, не відмовляємо», – сказав він. Також, передає кореспондент, під час передвиборчої кампанії на Донбасі буде відключена трансляція певних українських телеканалів.

«Тільки частина з них працюватиме, оскільки ефір більшості українських ТВ-каналів розпалює війну», – зауважив він. Те ж саме стосується і російського каналу «Дождь». Для всіх інших російських телеканалів обмежень не буде.

А ось у питанні безпеки для кандидатів, виборців і ЗМІ Дейнего, здається, готовий піти на поступки українським вимогам допустити на Донбас міжнародну озброєну поліцію, зазначає автор. Дейнего сказав, що «присутність міжнародних сил разом з нашою міліцією допомогла б уникнути перегинів нашої міліції».

На запитання, чи зможуть поліцейські місії ООН або ОБСЄ мати при собі зброю, Дейнего заявив, що «це залежить від бажання ОБСЄ». «Ми готові обговорити це з ними», – додав він.

Тим часом експерти зазначають, що ця порівняно примирлива позиція Дейнего дещо суперечить поглядам Москви і відрізняється від значно жорсткішої лінії, якої дотримується влада «ДНР». «Глава» сусідньої самопроголошеної «республіки» Олександр Захарченко не так давно заявив, що «будь-якого озброєного співробітника ОБСЄ, який наважиться з’явитися на території республіки, застрелять», резюмує автор.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ