Екс-голова Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж
Екс-голова Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж

Іловайської трагедії можна було б уникнути, якби влада дослухалась до порад. Вищому керівництву країни пропонували низку рішень, зокрема, і відправити на Донбас резервні частини, які брали участь у параді до Дня Незалежності. Про це розповів екс-голова Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж, – передає Еспресо.TV.

«За 7-8 днів були попереджені військові, керівництво держави – у першу чергу по лінії спецслужб, що, можливо, готуються контрудари. Якраз на стратегічному рівні не були ухвалені системні рішення щодо кожного комплексу забезпечень оборонної безпеки, проведення системних операцій, особливо на надзвичайно вразливих напрямках. А це, відповідно, проведення флангових ударів, проведення можливо контртерористичної операції в тилу і підготовка угруповань, які нанесли б удар тим частинам, які планувалися на той період», – зазначив він.

За словами Маломужа, через телебачення вищому керівництву країни пропонували припинити парад і скерувати резервні частини до Іловайська.

«Сьогодні кажуть, що це були курсанти  і тому подібне. У період Другої світової війни саме курсанти піднімалися з училищ та йшли на фронт. Тому жодних істотних заперечень цьому немає. Ворог був конкретно визначений. Це була Росія», – додав екс-голова Служби зовнішньої розвідки.

Він переконаний, що зараз треба у кожного конкретного політичного діяча на стратегічному рівні запитати, чому не були проведені такі заходи.

«Чому не був створений надзвичайно потужний військово-політичний штаб, який би ухвалював у режимі онлайн рішення, які залучати сили, які резерви. Зрозуміло, що тоді сили були слабкі, але завдяки цим рішенням ми могли б попередити таку трагедію, як Іловайськ», – резюмував він.

Як відомо, у 2014 році, напередодні Дня Незалежності, у результаті вторгнення російських військових в оточення потрапили сили АТО в районі Іловайська.

За попередніми результатами розслідування, втрати особового складу українських Збройних сил, Національної гвардії та МВС біля Іловайська становлять 366 загиблих, 429 поранених, 128 потрапили в полон, 158 вважаються до цього часу зниклими безвісти.

Військовий прокурор Анатолій Матіос відмовився називати конкретні прізвища і заявив, що головною причиною Іловайської трагедії стало вторгнення на територію України понад 3,5 тисячі військовослужбовців регулярної армії РФ без оголошення війни.

За попереднім звітом ТСК, до трагедії біля Іловайська призвели помилкові кадрові призначення в силовому блоці, неадекватні дії міністра оборони Валерія Гелетея і начальника Генштабу Віктора Муженка напередодні, а також те, що президент не ініціював оголошення воєнного стану.

У Міністерстві оборони заявили, що причина поразки біля Іловайська – погана взаємодія добровольчих загонів із підрозділами ЗСУ.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ