Республіка Сербська
ЄС хоче уникнути референдуму про незалежність Республіки Сербської

Глави МЗС країн ЄС сподіваються, що референдуму про незалежність Республіки Сербської від Боснії та Герцеговини вдасться уникнути. Про це заявила представник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Федеріка Моґеріні, пише Європейська правда з посиланням на Боснійські ЗМІ.

«Дата референдуму все ще не визначена, що дозволяє сподіватись на можливість уникнути його проведення. Я маю надію, що влада Боснії та Герцеговини в найближчі тижні просунеться в напрямку реформ», – сказала вона. За словами Моґеріні, референдум про незалежність Республіки Сербської може створити проблеми для подальшого розвитку ситуації.

Раніше парламент Республіки Сербської ухвалив рішення про проведення у вересні цього року референдуму про скасування на своїй території повноважень Верховного суду й республіканської прокуратури Боснії та Герцеговини, що розглядається як крок до проголошення незалежності.

Нагадаємо, що Республіка Сербська – це державне утворення на території Боснії та Герцеговини, що з’явилося в результаті Дейтонської угоди 1995 року, згідно з якою було створено федеративну державу Боснія та Герцеговина в складі двох утворень – Республіки Сербської та Федерації Боснії та Герцеговини.

В ухваленій 22 лютого 2008 року резолюції парламенту Республіки Сербської йдеться, що боснійські серби можуть вийти зі складу Боснії та Герцеговини, якщо більшість країн-членів ООН і держав Євросоюзу визнає незалежність Косово.

До слова, Боснія та Герцеговина оголосила в 1992 році про вихід зі складу Соціалістичної Федеративної Республіки Югославії, після чого в республіці розпочалася війна з участю боснійських мусульман (босняків), сербів і хорватів, яка тривала до 1995 року. Достеменну кількість жертв конфлікту офіційно не встановлено. За оцінками незалежних експертів, в Боснії та Герцеговині загинули понад 100 тисяч осіб, а під час війни всі протиборчі сторони чинили один проти одного воєнні злочини і злочини проти людяності.

Облога Сараєва військами Югославії, а потім силами боснійських сербів тривала протягом трьох років і восьми місяців. Весь цей час артилерія невпинно обстрілювала міські квартали, розташувавшись на пагорбах навколо Сараєва.

Але найбільш нелюдським злочином війни стала різанина в Сребрениці влітку 1995 року, коли війська боснійських сербів під командуванням генерала Ратка Младича увірвалися в місто, оголошене ООН зоною безпеки. Понад 7 тисяч мусульман – чоловіків і хлопчиків – схопили та вбили. Міжнародний трибунал ООН визнав різанину в Сребрениці геноцидом.

Читайте: Каталонія балансує між незалежністю та втратою регіональної автономії

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ