Юрій Бутусов, журналіст
Юрій Бутусов, журналіст

Уранці президента України повинні викликати на допит до Національного антикорупційного бюро або до Генпрокуратури. А він мусить туди негайно з’явитися одразу після прильоту до Києва для дачі пояснень.

Якщо цього не станеться, словам про боротьбу з корупцією вже навряд чи хтось довірятиме. Обґрунтоване звинувачення в ухилянні від сплати податків і обман виборців — у США щодо такого було би негайно проведене слідство й цим зайнялася би комісія Конгресу.

Думаю, що отримання журналістами документів щодо офшорів Петра Порошенка — це найчіткіший сигнал, посланий урядами країн Заходу для української влади: ми все бачимо і припиніть нам морочити голову.

І я дуже рекомендую Петрові Олексійовичу негайно передати справу про трагедію в Іловайську до суду. Адже там уже все повністю розслідувано: хто давав накази, хто несе відповідальність за які дії та бездіяльність — це встановлено документально і підтверджено показаннями свідків.

Бо при наступному президентові це ганебне блокування суду буде для всіх причетних і для вас особисто обтяжуючою обставиною.

ЯК ЗМІЦНИТИ ІМІДЖ ПРЕЗИДЕНТА І ЯК МАЄ ВЧИНИТИ ПОРОШЕНКО?

Насправді офшорне розслідування «Громадського» може й не послабити, а зміцнити владу. Адже грамотна реакція на такі розслідування — це і є показник демократичності влади. Натомість, відсутність такої реакції лише посилить лавину інших звинувачень.

Як виправити ситуацію, рецепт очевидний.

  1. Вийти на прес-конференцію. Розповісти про всі деталі скандалу зі сліпим трастом. Адже виявляється, сліпого трасту, як і раніше, немає — а президент стверджував, що він діє. Потрібно повідомити про деталі його створення і навіщо взагалі використовується офшор. Чим обґрунтований намір оптимізувати оподаткування з продажу в офшорі. І чому президент досі рахується власником «Міжнародного інвестиційного банку», якщо це правда, як стверджують автори розслідування. І в декларацію справді не внесена інформація про створення підприємства — нехай навіть і маленький статутний фонд, але ж це груба помилка. Це справді слід пояснити.
  1. Почати вести з суспільством реальний відвертий діалог, а не постановочні інтерв’ю зі спеціально підібраними людьми та відповідними запитаннями. Це не мають бути бліци, в яких президент замість роз’яснень перетворюється на жонглера словами, не відповідаючи на питання, а відбиваєючи його. Не можна імітувати спілкування зі ЗМІ. Порошенко дуже відкритий у порівнянні з попередниками, але недостатньо відкритий для сучасного інформаційного світу.
  1. Виконати те, що вимагають від президента наші американські союзники — призначити Генпрокурором принципову людину, а не маріонетку. І реагувати на найгостріші випадки корупції у владі. Не перекладати відповідальність, як зараз, а навпаки, очолити боротьбу з корупцією в країні. Тільки це зараз згуртує націю і допоможе побудувати державу.
  1. Приступити до створення професійної та незалежної судової системи. Це найгостріше, найболючіше питання. І це була би найкраща відповідь на всі звинувачення у відсутності реформ.
  1. Підготувати реалістичний план структурних реформ у підконтрольних президенту органах влади. Адже він призначив відданих і лояльних людей у більшість міністерств, включаючи Мінфін і Мінекономіки, Нацбанк, фіскальну службу, СБУ, ГПУ, Держприкордонслужбу. Президент може і повинен показати приклад рефораторських підходів. У разі наявності такого плану не була би взагалі проблемою і заміна прем’єр-міністра — і цей пост також може отримати політична сила президента.

Я дуже боюся, що замість системного вирішення — реакція буде пасивною. Інформаційна війна проти авторів слідства, кілька фраз на підході до преси, постановочне інтерв’ю, заперечення всього. Це буде негативно сприйняте в суспільстві й викличе недовіру до держави.

Ніколи не пізно стати лідером — усі повноваження для цього є. Нічого у нас не втрачено. Величезний потенціал країни можна й потрібно легалізувати та розкрити.

В Україні, щоб утримати владу — її треба перш за все побудувати.

Петро Порошенко

Джерело: Юрий Бутусов

БЕЗ КОМЕНТАРІВ