Юрій Бутусов, журналіст
Юрій Бутусов, журналіст

Що сталося в 53-й механізованій бригаді на Широкому Лані? Причини протесту солдатів 8-ї роти.

Поспілкувався з військовими 53-й бригади з Ширлану, й ситуація видається такою:

1. Безпосередня причина — помилкові управлінські рішення. Командування 3-го батальйону бригади неадекватно поставилося до процесу перебазовування. У 1-му і 2-му батальйонах на Широкий Лан заздалегідь виїхали передові групи, які встановили намети, печі та обладнали місця відпочинку особового складу, а 3-й батальйон передових груп не вислав. Тому військовослужбовці повинні були облаштовуватися після приїзду.

8-а рота приїхала і розмістилася просто у відкритому полі, однак вантажівка з її майном не прибула. У той час як інші підрозділи змогли облаштуватися, 8-а рота опинилася в складних умовах. Командир роти позичив два намети, в які забилися люди, але ліжок на всіх не вистачило. Під ногами — глибокий бруд і на голій землі не влаштуєшся.

2. У день приїзду 5 лютого на полігон Широкий Лан у 8-й роті помер військовослужбовець. Сердечний приступ. Коштів, щоб його своєчасно відкачати, не виявилося. Двоє медиків намагалися запустити серце, але не було нічого — навіть нітрогліцерину. Людина померла на очах товаришів. Настрій у людей був не найкращий. І тут вони дізналися, що їхня машина постачання не приїхала.

3. Знайти самостійно дрова на полігоні було неможливо — палива для обігріву бракувало. Бійці з’їздили на БМП за дровами — інший транспорт там не проходив, але палива все одно не вистачало. Лісів поблизу жодних немає — це степ.

Особливо тяжко було без питної води. Чомусь воду не підвезли в потрібній кількості й купити було ніде. Бутильована вода у виїзному магазинчику швидко закінчилася. Закінчилися сухпайки, а харчування не було — не підвезли.

Електрики немає, генератори не приїхали. Попри скупченість великого числа людей, не було забезпечено санітарних умов — куди боєць по бруду дійшов, там у нього й туалет. Дух там був — але аж ніяк не бойовий. Про здоров’я в таких умовах говорити не доводиться.

Широкий Лан11Найближче село, де можна щось купити — за 7 кілометрів. Командування походи в село не підтримує. Самостійні виходи заборонені, бо багато людей зловживають алкоголем, щойно виходять з-під контролю. Помитися було неможливо. У цій обстановці відсутність нормальних умов для сну стало тією критичною краплею, яка змусила солдатів діяти на четверту добу перебування в таборі. На четверту добу.

4. 8 лютого група солдат 8-ї роти зажадала на шикуванні забезпечити нормальні умови. Серед ініціаторів були солдати, які перебували на хорошому рахунку й не були аватарами. Солдати запитали начальника штабу батальйону з позивним «Хантер»: «Як жити будемо?» Офіцер відповів: «Мовчки». Солдати заявили: «Ми не бидло, ми не дозволимо, щоб до нас ставилися, як до свиней».

Усіх їх попереджали про наслідки — про те, що у них будуть неприємності. Вони вимагали вирішити їхні проблеми, інакше підуть в місто самі. Вони не злякалися — і пішли, як і сказали. Комроти намагався їх утримати, але йому не вдалося. Після повернення з самовільної відлучки солдати привезли з Миколаєва великі пакети з їжею. Алкоголю ніхто не привіз — вони були справді голодні.

5. Вантажівка з майном 8-ї роти приїхала лише 9 лютого, на п’ятий день перебазування на полігон і наступного дня після демаршу солдатів. Хоча виїхала з Черкаського 2 лютого. Навіть якби вона поламалася або стало зле водієві — було повно часу, щоби замінити машину і водія та прискорити прибуття машини. Якби це когось цікавило, звісно.

6. На Широкий Лан бригаду, вочевидь, спрямували для проходження бригадних навчань. А перед цим весь січень бригада проходила підготовку в Черкаському — цілий місяць теж на необладнаному для проживання полігоні в чистому полі. Але постачання було все-таки трохи краще.

При цьому більше 50% військовослужбовців 53-ї механізованої бригади підлягають демобілізації в березні. Який був сенс цих людей два останніх місяці служби відправляти на маневри — спочатку в Черкаському, а потім на Широкому Лані? По-перше, у багатьох зникла мотивація. По-друге, це нераціональна трата державних ресурсів.

Навчати людей логічно було би на початку їхньої служби, а не в кінці. Вони півроку перебували на передовій, у них скоро мав бути дембель, й ідея відправити їх на навчання — в умови, значно гірші, ніж на фронті, не зустріла розуміння. У яку суму обійшлася бюджету операція виведення бригади з фронту, перекидання її спочатку на один полігон, а потім на інший? Скільки витратили на солдатів, більшість із яких через кілька тижнів підуть у запас?

7. У бригаді за неповний рік змінилося троє комбригів. Багато вакансій офіцерських. Некомплект. Брак офіцерських і сержантських кадрів, відсутність відбору при направленні в піхоту, мобілізація всіх гамузом — це проблема гостро б’є по новостворених мотопіхотних бригадах. Чи варто було формувати нові з’єднання, не маючи підготовлених кадрів і не забезпечуючи їх укомплектованість?

Широкий Лан33

8. У 8-й роті тривалий час не могли підібрати дієздатного командира. Його призначили лише місяць тому. Командир 53-ї бригади полковник Валерій Водолазський не зміг завоювати авторитету в значної частини особового складу. Причина — байдужість і неповага до людей. Середній вік солдатів 35-40 років, багато є під 50 і за 50. І шикувати цих дорослих людей, як вісімнадцятирічних салаг — безглуздо.

До Водолазського бригадою командував бойовий офіцер, ветеран афганської війни полковник Юрій Беляков (втратив там руку), який був завжди серед бійців, регулярно виїжджав на передній край — і вибув, підірвавшись на розтяжці під час обходу передових позицій. Він був попереду, щоби мати авторитет у бійців, бо по-іншому не повірять. Тож різниця в поведінці командирів людям була дуже помітна.

9. Вкрай сумнівним є якість проведеного курсу бойової підготовки бригади, де більшість становлять немотивовані дембелі. Військовослужбовці відзначають, що через низьку мотивацію і відсутності інструкторів, окрім своїх командирів, вогнева підготовка в багатьох підрозділах зводилася до марного розстрілу величезної кількості боєприпасів. Держава несе чималі фінансові втрати без найменшого ефекту для боєздатності армії.

10. Зараз роблять спроби перекласти відповідальність за подію на самих солдатів та командира їхньої роти. Тим часом сам комбриг Водолазський відбувся лише доганою. Якщо замість тих, хто відповідає за організацію, планування і управління, понесуть покарання «стрілочники» — це означатиме, що справедливості в цій справі немає. Це також означатиме, що таке саме свинство може повторитися й у інших частинах. Нарив розкрився в 8-й роті — але ж у таких складних умовах навіщось опиняються всі наші війська, які виводять на полігони.

11. Бездарне планування, управління, організації, комплектування — це не проблеми солдатів. Це проблеми генералів і полковників. За це повинні відповідати ті, кому держава довірила боєздатність армії і життя солдатів. Якщо більшу частину часу солдати на полігоні займаються не бойовою підготовкою, а самозабезпеченням — організовують бойову підготовку ті, хто не розуміє її сенсу.

12. Дії солдатів 53-й бригади мають стати основою не лише для висновків військової прокуратури. Про це варто замислитися тим, хто відповідає за реформу сектора оборони і безпеки країни. Це слід заслухати у Верховній Раді.

13. Сенс призову солдата в армію — не навчилися дорослих мужиків долати будь-які труднощі, а підготувати захисника Батьківщини. Це означає, що солдат мусить не вчитися терпіти свинство — він має вчитися воювати. І той, хто відволікає його від бойової підготовки, хто байдуже ставиться до умов проживання і забезпечення, — знищує боєздатність армії, підриває бойовий дух.

І ставлення до таких керівників має бути відповідне як у суспільстві, так і в правоохоронних органах. Це не керівники — а шкідники.

Широкий Лан фото

Джерело: Юрий Бутусов

БЕЗ КОМЕНТАРІВ