Юрій Гаврилечко, експерт Фонду суспільної безпеки
Юрій Гаврилечко, експерт Фонду суспільної безпеки

Українська мова дозволяє з довершеною точністю надати визначення майже всім видам людської діяльності.

17 вересня більше 300 народних депутатів проголосували за надання Уряду права видавати та розпоряджатися деривативами – специфічним фінансовим інструментом, використання якого стало однією з причин початку світової кризи, що розпочалася в 2007 році й продовжується дотепер.

Згідно з нормами ухваленого закону (№ 3057), державний дериватив – цінний папір, що розміщується державою на міжнародних фондових ринках і підтверджує зобов’язання України відповідно до умов розміщення цього цінного папера здійснити виплати власнику цього цінного папера в разі досягнення певних показників валового внутрішнього продукту України, а також здійснити інші виплати. Емісія державних деривативів є частиною бюджетного процесу і не підлягає регулюванню Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Простіше кажучи, Уряд отримав право видавати цінні папери та грати ними на біржі без усілякої регуляції чи обмежень в часі та просторі. Більш того, в якості забезпечення під ці папери може бути використано будь-що. Як зазначив економіст Андрій Блінов, у вигляді норм закону проштовхнули ініціативи КМУ про можливість погашення цінних паперів не тільки грошовими коштами або іншими держоблігаціями, але і в іншій формі. Це відкриває можливість для відчуження держмайна на рахунок списання боргів. Подібна норма міститься в змінах до ст. 10 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок». Простіше кажучи, жодної приватизації не буде. Держпідприємства і орні землі тупо віддадуть за борги за якоюсь «балансовою вартістю», оскільки ринкової у них немає і бути не може – ринку ж немає! Більш того, Уряду надається можливість оперувати грошима поза межами, які накладає на такі операції закон про держбюджет.

Ось саме це й було основним завданням ухвалення «пакету законів, необхідних для реструктуризації боргів».

Про порушення цими законами положень Конституції попереджало Головне науково-експертне управляння Верховної Ради: «Слід зауважити, що положення абзацу 3  нового пункту 35 розділу VI  «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, згідно з якими «видатки на виплати за державними деривативами здійснюються Міністерством фінансів України відповідно до умов розміщення державних деривативів, а також нормативно-правових актів, якими затверджені умови розміщення державних деривативів, незалежно від обсягу коштів, визначених на цю мету в законі про Державний бюджет України», суперечать  частині другій статті 95 Конституції України, якою визначено, що «виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків».

Відповідно, в даному разі народні обранці діяли як справжні посіпаки. Ні, не ті кумедні герої анімаційного фільму виробництва США, який нещодавно з’явився у прокаті в Україні. А ось хто (згідно з Академічним тлумачним словником української мови): ПОСІПАКА – чол. і жін., зневажл. Прислужник, готовий допомагати в будь-яких діях, переважно ганебних.

А до чого тут Ігор Мосійчук, спитаєте ви? А до того, що шоу в парламенті з його затриманням було, на мою думку, зроблено так саме, як і шоу з «киданням гранати» 31 серпня під ВРУ, з метою відволікти увагу ЗМІ та суспільства від того, що в дійсності відбувалося в Раді і за що саме віддавали свої голоси народні депутати. Шоу вдалося. Постраждалі – всі українці, які тепер ризикують залишитися у власній країні без власності.

Юрій Гаврилечко, експерт Фонду суспільної безпеки

БЕЗ КОМЕНТАРІВ