Юрій Касьянов, волонтер, громадський активістЧи хочемо ми, щоби наша армія була професійною, сильною, оснащеною за останнім словом науки і техніки? Звичайно. Чи потрібні нашій армії сучасні розвідувальні та ударні дрони? Безумовно. Потрібні прямо зараз.

Тому можна лише вітати інформацію, що з’явилася в ЗМІ, про розгортання в Україні виробництва польських безпілотників – розвідувальних та ударних. Це – швидке і достатньо ефективне рішення щодо забезпечення воюючої армії сучасними безпілотними системами поля бою.

Але залишаються запитання. По-перше, чому саме поляки? Чому компанія WB-Electronics, чому розвідник FlyEye і ударник Warmate? За яким критерієм відбирали апарати; які ще виробники брали участь в конкурсі; які умови, і яка ціна угоди? І чи не є протекціонізм по відношенню до польського виробника своєрідною платою за політичну підтримку? Адже перший комплекс FlyEye, який з’явився на фронті, був куплений на гроші Roshen…

Ціна цих польських «іграшок» для нашої країни немаленька – не менш 100 тисяч євро за розвідник, і не менше 20 тисяч євро за ударний апарат. І тут важливо розуміти, як співпраця з безперечно однією з кращих європейських компаній вплине на розвиток вітчизняної індустрії дронобудівництва, яка почала зароджуватися.

Якщо в Україні проводитиметься лише збірка, без передачі технологій та організації повноцінного виробництва, то певна кількість польських БПЛА може на деякий час закрити дірку в безпілотній авіації на фронті, але одночасно загальмує динаміку розвитку вітчизняної галузі. Тому що апарати, схожі з розвідувальним FlyEye, але набагато дешевші, вже виробляються в країні в ініціативному порядку, але, на жаль, досі не затребувані військовим відомством.

Те саме і з бойовим дроном-камікадзе Warmate – це досить простий апарат; прототип якого не важко виготовити на основі безпілотного розвідника, оснащеного бойовою частиною. Відкрию секрет полішинеля – і наша сторона, і противник постійно застосовують в ході бойових дій кустарні ударні безпілотники.

Очевидно, що безпілотні апарати, подібні польським можуть бути повністю створені в Україні. Більш того, сьогодні в зоні бойових дій успішно застосовуються саме вітчизняні БПЛА, виготовлені гаражним способом, із застосуванням аматорської електроніки, але вони довели свою високу бойову ефективність.

У найближчі роки військові дрони перестануть бути екзотикою, вони перейдуть в розряд звичайного інструментарію ведення війни. Пілотована військова авіація, ствольна артилерія, важкоброньовані машини будуть поступово здавати свої позиції; дрони стануть основою розвідки та ефективним способом знищення цілей. Дрони будуть скрізь – в повітрі, на воді, під водою, на суші. У складі озброєння роти, взводу, відділення, в рюкзаку кожного солдата.

Нам потрібна потужна вітчизняна індустрія дронобудівництва одночасно з патронними заводами, виробництвом снарядів і бронемашин. Для цього потрібна державна протекціоністська політика, потрібна державна підтримка, потрібно державницьке мислення. Поки цього немає.

На фото – польські безпілотники FlyEye і Warmate.

13227014_1080229585371028_8030459363134996240_n13235437_1080229625371024_1600851343535016813_oДжерело: Юрий Касьянов

БЕЗ КОМЕНТАРІВ