Юрій Касьянов, волонтер, громадський активіст
Юрій Касьянов, волонтер, громадський активіст

Франція абсолютно не хотіла воювати. Не те, щоб абсолютно, тому що як і скрізь, у Франції в 1939-1940 роках теж знайшлися сміливі люди із совістю, але в цілому країна воювати не хотіла зовсім. Уряд хотів воювати ще менше. Всі говорили, що війни не буде.

Франція та Велика Британія, як добрі союзники, оголосили війну Німеччині, у відповідь на напад на Польщу. Це було дуже і дуже серйозно, майже так само страшно, як нинішні санкції Заходу проти Росії. Але оголосити війну одне, а воювати – зовсім інше. Воювати союзники не поспішали.

Після півроку «дивної війни», коли французи практично не стріляли, а німці захопили Польщу, Норвегію, Данію, настала черга Франції, і найсильніша армія світу розбіглася за підсумком кількох коротких боїв.

Київ, вибачте, Париж був оголошений відкритим містом, а бандерівський уряд переїхав до Західної України, тобто – в Південну Францію… Оголосили, що війни більше не буде.

Заможні французи зустрічали німців як нових клієнтів своїх м’ясних крамниць, кав’ярень і ресторанів. Дівчата фліртували. Газети захоплено співали про велику дружбу націй. Бідняки сподівались на німецький порядок і німецькі ж зарплати.

Англійці теж не хотіли війни. Дуже не хотіли. У 1938-му, зрадивши Чехословаччину, прем’єр Чемберлен хвалився в Лондоні, що підписав з Німеччиною «вічний мир». Кричав біля трапа літака, що війни не буде…

Але вже за рік Чемберлен оголосив німцям війну. Воювати, щоправда, страшно не хотів. Не хотів воювати і англійський експедиційний корпус, який ганебно відчалив з Дюнкерка назад на острови – після того як Гітлер їх відпустив.

Гітлер теж не хотів воювати. Більше воювати йому було не потрібно – Європа лежала біля його ніг, а з бриттами він розраховував домовитися. Але тут головним у острів’ян став Черчилль, і все пішло не так …

Черчилль сказав правду. Сказав, що війна буде, і нічого не пообіцяв, крім «крові, поту і сліз». Черчилль змусив англійців воювати, а націю – працювати в ім’я перемоги у війні. Перед загрозою десанту на острови (наступ з Криму), британський прем’єр не став нікому «доручати посилити боєздатність», а просто попередив, що англійці будуть битися за кожен клаптик землі…

Черчилль створив антигітлерівську коаліцію. Черчилль першим підтримав ненависний йому Радянський Союз в боротьбі зі спільним ворогом … Черчилль повернув хід історії назад. Він ніколи не ховав голову в пісок, і не кричав, що війни не буде.

Джерело: Юрий Касьянов

БЕЗ КОМЕНТАРІВ