Юрій Касьянов, волонтер, громадський активіст
Юрій Касьянов, волонтер, громадський активіст

Світ змінюється. Цивілізація входить у смугу турбулентності, і це, мабуть, неминуче, тому що глобальні зміни трапляються регулярно, кожні 30-40 років. Жодний «мінський процес» від цієї турбулентності не врятує; жодні санкції тряску не зупинять – зміни зайшли занадто далеко. Коли штормить, використовувати парасольку марно.

Світ змінюється. Вже не буде колишнього європейського порядку, колишньої геополітичної стабільності, колишнього балансу сил; колишньої Росії і колишньої України. Не буде колишньою Європи. Але ми, як і раніше, хочемо дешеві кредити, безвізовий режим, стратегічний оборонний бюлетень, Євросоюз, НАТО … Нам здається, що досить тільки щось підкрутити, налаштувати, щоби все якось само вляглося, і стало як раніше. Щоби не було війни.

Недостатньо. Не допоможе розмова Обами з Путіним, візити Нуланд до Києва і Москви, не допоможуть гроші Меркель. Недостатньо підписати оборонний бюлетень – треба відправити у відставку старих генералів; не можна покінчити з корупцією, не посадивши в в’язниці сотні злодійкуватих чиновників. Не можна створити професійну армію просто за гроші. Не допоможе заміна політика «А» на політика «В», якщо ми не змінюємо саму політику, не перестаємо вірити олігархам і дивитися їхній телевізор.

Світ змінюється. А ми зависли в постсовковому, середньовічному, телевізійному минулому, де мало хто читає тексти, що складніші за заголовків газет. Де слово Обами дорожче особистої думки, ЄС означає достаток, а НАТО захищає від будь-яких військових бід. Але це не так: світ змінюється всюди – в Німеччині, в Штатах, в Туреччині, Японії, Росії… І наш маленький світ теж має змінитися.

Джерело: Юрий Касьянов

БЕЗ КОМЕНТАРІВ