На Росію очікує хвиля масових соціальних протестів
Рівень довіри до влади падає. В Росії протестують далекобійники, валютні іпотечники, пенсіонери

Терпіння росіян в умовах економічної кризи вистачить ще на рік-півтора. Слідом за чиновниками і медиками про можливість посилення протестів в Росії заявили соціологи. Про це повідомила професор ВШЕ Наталія Тихонова під час конференції «Левада-Центру», повідомляє РБК.

Представлений на цьому заході індекс стану справ в країні показав, що рівень депресивних настроїв за минулий рік досяг максимуму за весь час проведення соцопитувань центру. Росіяни в 2015 році все частіше стали відчувати заздрість, злість, агресію і жорстокість до оточуючих, страх, образу і відчай.

Частка благополучного населення, доходи якого становлять не менше двох прожиткових мінімумів, становить лише 25% по країні. Серед бідних росіян 12% дуже різко скотилися в крайню бідність, тобто втратили роботу і соціальний статус, констатує Тихонова. Найсильніше, як зазначається в її доповіді, постраждав столичний середній клас і сільські жителі: «Криза серйозно вдарила по двом групам населення: це Москва – наймолодші і кваліфіковані – і жителі «малої Росії» – села і селища».

28% населення в Москві і Петербурзі підробляли заради надбавки до заробітку на основній роботі. Багато постраждали саме від зникнення додаткових джерел доходу і вимушеної відмови від звичного способу життя – закордонних поїздок, гарного харчування. Середній клас як і раніше вважає, що може собі щось дозволити, але вже не демонструє ні кар’єрних досягнень, ні придбання нерухомості, каже експерт.

Поки що відчутне падіння рівня життя не викликає різкого протесту по відношенню до влади, оскільки росіяни звинувачують у кризі зовнішні чинники, а високий рівень життя взагалі не входить в основні ціннісні орієнтири більшості росіян. Такі життєві цілі, як можливість «стати багатою людиною» і «впливати на те, що відбувається в суспільстві» ставлять перед собою лише 2% і 5% опитаних відповідно.

При цьому якщо жителі столиць все ще намагаються знайти додатковий заробіток і влаштовуватися на додаткову роботу, то жителі села при збільшенні тривалості робочого часу в середньому на чотири години на тиждень і в цілому продуктивності праці не збільшують свій дохід.

«Бенефіціарами» кризи соціолог називає приватизовані компанії – доходи працюючих там людей незначно виросли. У той же час погіршилося положення всього приватного сектору.

Як припускає Тихонова, через рік-півтора рейтинг довіри до влади може впасти, а латентне невдоволення росіян своїм становищем виросте. Це може призвести до хвилі протестних дій.

Зазначимо, що якщо рік тому регулярно проходили протести лікарів і вчителів, то тепер протестують далекобійники, валютні іпотечники. Крім цього, в Краснодарі пенсіонери протестували проти скасування пільг, а в Москві обурюються щодо платних парковок.

Читайте: Санкції Заходу коштуватимуть економіці РФ 600 млрд. дол.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ