кран, гроші
«Сім’я» Януковича й досі наживається на «Київводоканалі»

«Київводоканалом» дотепер продовжує оперувати команда менеджерів, пов’язаних з оточенням екс-президента України Віктора Януковича, який разом зі своєю коханкою на ім’я Любов Полежай переховується у Підмосков’ї. Про це йдеться в матеріалі-розслідуванні моніторингового проекту Наші гроші.

В Україні завжди було заведено вважати, що «Київводоканалом» керує той, хто володіє офшорами «Київенергохолдингу». Згідно із офіційною версією, більшість акцій належать Департаменту комунальної власності Києва. Менша частина – загадковим приватникам. Як пише видання, зайшли приватники туди не прямо, а через створену у 2008-му компанію «Київенергохолдинг» (КЕХ). У ній близько двох третин отримало місто, решту записали на кіпрські компанії Densec Limited і Zarova Limited (пізніше замінять на Artio Global Investors LTD). Їх номінальні власники – то недосяжні Беліз і Віргіни, то кіпрські аборигени. Першими власниками золотих офшорів називали бізнесменів Василя Хмельницького та Андрія Іванова. Згодом вони позбулися цього бізнесу. Новим власником нібито став колишній зять Леоніда Черновецького – В’ячеслав Супруненко.

Як зазначається, восени Черновецького замінюють на Попова, після чого Супруненка оголошують у розшук, а продаж йому 25%-го пакета акцій міста скасовує суд. КМДА рапортує населенню про повернення Києву контролю над КВК, зокреа, й щодо менеджменту. І ось тут стається переломний момент – у підприємство заходить нова команда, більшість якої залишається там і досі, пише видання.

Першим під «освоєння» потрапив напівприватний «Київенергохолдинг». Важко сказати, якими аргументами переконували міноритаріїв КЕХу, але у жовтні 2010-го туди заходять люди, пов’язані з Сергієм Льовочкіним, на той час – главою адміністрації президента. Гендиректором став Євген Фоменко, а наглядову раду очолив Єгор Русин, обидва – люди Олександра Пузанова. Останній був заступником Попова у КМДА, а окрім того, за даними ЗМІ, давнім другом і юристом Льовочкіна. Ну, і ще – однокласником його сестри Юлії Льовочкіної та її радником як народного депутата.

Сам «Київводоканал» очолює людина Попова – екс-керівник «Полтававодоканалу» Валерій Ченчевий. Але це призначення називали, радше, ритуальним, оскільки в корпоративній структурі з’явилися більш шановані люди.

У квітні 2011-го до складу наглядової ради Київводоканалу входить Ярослав Бера. Це ім’я вперше спливло в журналістських розслідуваннях рік тому – через документи, знайдені у Межигір’ї після втечі Януковича. Бера був директором фірми «Ліор» Дмитра Сідляренка, заступника директора найвідомішої сімейної компанії «Танталіт». Окрім того, Беру знали і як радника голови правління та міноритарного акціонера «Радикал Банку», що свого часу разом з іншою «сімейною» фінустановою – «УкрБізнесБанком» – був задіяний у сумнівних контрактах межигірських фірм на суму понад 1,6 млрд грн.

Першим заступником гендиректора з економіки та фінансів і членом правління КВК значиться донеччанка Ганна Циганок. Згідно з даними відкритих профайлів, у 2004-2009 років Циганок працювала у фірмі «Енергопрогрес». Може, збіг, а може, й ні. Там само, принаймні у 2009-му і 2010 році, працювала Катерина Григорівна Капланець, яка у Києві вже обіймала посаду у планово-економічному відділі «Танталіту». Її ім’я неодноразово згадується в документах, знайдених активістами у старому офісі компанії на Волоській. Покопирсавшись у соцмережах, журналісти також виявили, що Капланець й Циганок входять до кола друзів Марини Литовченко – дружини «сімейного юриста» Павла Литовченка.

Ще одним заступником гендиректора є Віта Струкова, вона відповідальна за регуляторну політику та інвестиції. Колись Струкову називали людиною «регіонала» Валерія Борисова. Раніше вона й справді очолювала юридичну службу його концерну «Київпідземшляхбуд». Із 2012-го року Струкова починає фігурувати в новинах як член і почесний президент новоствореної МЕГО «Аква Дім». За даними Мін’юсту, серед її засновників – донеччанин Сергій Білоус, більше відомий як офіційний співвласник «СПР-Груп», а ще – Алла Тарасевич, член правління фонду «Дорога майбутнього» коханки Януковича.

У березні 2014 року – вже після втечі Януковича до Росії – наглядова рада «Київводоканалу» змінює очільника підприємства з Ченчевого на Андрія Білика. Ця людина не є чужою водоканалові: раніше він працював тут заступником генерального директора з технічних питань і перспективного розвитку. Але набагато цікавіше те, що Білик також був заступником директора з технічних питань «Інвіронмент Україна» – дочірньої компанії «СПР-Груп». До речі, на тому тендері, на якому «Інвіронменту» дістався підряд на кілька мільйонів, Білик був у складі тендерного комітету.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ